Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Zimni ogrodnicy i zimny Zos czyli zaufaj ludowej mądrości

W naszych ogrodach pojawili się zimni ogrodnicy. Po spadku temperatur jeszcze przez kilka dni zrobiło się szaro i ponuro. Na szczęście po zimnej Zośce, czyli po 15 maja, temperatura wzrośnie i zmniejszy się ryzyko wystąpienia przymrozków. Możemy już po tym okresie wysiewać rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Jakie są nasze kolejne kroki?

Spis treści.
  1. "Pankracy i Serwatiusz, Bonifacy to źli chłopcy do ogrodów".
  2. "Święta Zofia otwiera uszy"
  3. Zimna Zośka - Przegląd prognoz pogody
  4. Kiedy roślina zamarza
  5. Co dalej po zimnym Zosiu i ogrodnikach?
    1. Siejemy rośliny
    2. Zbieramy pierwsze plony
    3. Przycinamy krzewy
    4. Regularnie wyrywamy chwasty
  6. Jakie majowe kwiaty nadają się na Twój balkon?
  7. Zakładamy ogródek balkonowy - sadzimy go i pielęgnujemy.
  8. Podsumowanie

Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Dlatego trudno jest przewidzieć warunki pogodowe. Należy sprawdzić, jaki jest dzień. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że warunki pogodowe mogą się gwałtownie zmienić w ciągu jednego dnia. Największe zawirowania pogodowe występują wczesną wiosną i trwają do połowy maja. To właśnie wtedy do naszych ogrodów docierają zimne zosy.

"Pankracy i Serwatiusz, Bonifacy to źli chłopcy dla ogrodów".

Zimni ogrodnicy to trafna nazwa zjawiska klimatycznego, w którym po długim okresie ciepłych dni następuje nagły spadek temperatury. Pankracy (12.05. ), Serwatiusz (13.05.) Bonifacy (14.05.). Trzy kolejne dni, od 12 do 14 maja, noszą imiona świętych o tych właśnie imionach. Imieniny Zofii, które obchodzi się tuż po nich, to czas załamania pogody. Pojawiają się wtedy również trzej święci, którzy przybyli wcześniej, aby przed tym ostrzec.

Zjawisko to nie ogranicza się do Polski. Dotyczy całej Europy Wschodniej i Środkowej. Moje ciocie zaszczepiły we mnie pasję do roślin i poleciły, aby zaraz po tym okresie rozpocząć prace w ogrodzie. Nie dajmy się zwieść pierwszym słonecznym dniom maja i zbyt szybko zacznijmy siać rośliny. Chłód nie powinien zaszkodzić naszym roślinom po 15 maja. Po zimnym zosie robi się tylko cieplej. Dlatego właśnie powstało to powiedzenie.

"Święta Zofia otwiera uszy"

Obserwatorium Astronomiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim przeanalizowało dane z lat 1881-1980 i stwierdziło, że znaczne i konsekwentne ochłodzenie obserwowano między 1 maja, a 25 maja, w ciągu stulecia. Dane te pokazują, że od 10 do 17 maja ma największą szansę na ochłodzenie, na poziomie 34%. Więcej informacji można znaleźć w artykule "Czy zimni ogrodnicy są zawsze zimni?" ".

Ciekawostka!!! 15 maja znany jest również jako dzień imienin Izydora, patrona rolników. Dzięki tej ludowej tradycji zyskał on miano oracza.

Ogrodnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przysłów ludowych nie należy traktować lekko, ale mimo to powinni chronić rośliny gruntowe. Nawet jeśli zostaną one lekko uszkodzone przez mróz, trudno będzie je zregenerować. Rośliny bez ochrony słabiej kwitną i dłużej owocują.

Mroźne zimy - przegląd prognoz pogody

Prognozy temperatury wyraźnie pokazują, że ludowe powiedzenia często znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Tak jest również w tym roku. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, polecam przenieść swoje rośliny do pomieszczeń. Jeśli nie macie takiej możliwości, przykryjcie je na noc folią lub agrowłókniną.

Rośliny można wystawić na balkon, jeśli w ciągu dnia temperatura wzrośnie powyżej 15 stopni Celsjusza. Rośliny zabieramy do domu, jeśli prognoza pogody zapowiada znaczne ochłodzenie lub możliwość wystąpienia przymrozków. Pogoda powinna się ustabilizować za około tydzień, ale mam nadzieję, że nastąpi to wcześniej, bo już nie mogę się doczekać wystawienia ich na balkon.

Po pożegnaniu z zimnym Zosiem i zimnymi ogrodnikami nadejdzie "sezon ogrodowy", który potrwa aż do Indian Summer. Jest to najlepszy sezon do pracy w ogrodzie. Można sadzić rośliny na balkonach czy tarasach, ale to także najlepszy czas na wstawienie dużych donic czy konstrukcji kwiatowych. Najczęściej wypełnia się je surfiniami lub Geranium .

Gdy roślina przemarznie

Czasami nawet ścisłe przestrzeganie ogrodniczego harmonogramu nie wystarczy, by uchronić rośliny przed mrozem. Jeśli ujemne temperatury zagrażają naszym okazom, postępujemy tak: z wystawieniem ich na zewnątrz czekamy do maja. Dzięki temu unikniemy szoku temperaturowego. Nie ściągamy osłon zbyt wcześnie w przypadku roślin stale narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Odmrożenie charakteryzuje się brązowymi plamami i usychaniem pędów. Wygląda to tak, jakby roślina traciła siły życiowe. Podlewamy tylko wtedy, gdy temperatura jest powyżej zera. Należy stosować wodę cieplejszą od powietrza. Jeśli jesteś pewien, że nie będzie już więcej mrozów, usuń oszronione pędy.

Więcej informacji znajdziesz we wpisie "Rośliny przemarznięte lub nie na zimę"

Jaki jest kolejny krok ogrodników po zimnym Zosiu i zimnych ogrodnikach?

Początek maja to czas, kiedy tulipany, hiacynty i narcyzy zaczęły już kwitnąć i trzeba je usunąć. Maj to także czas, kiedy sadzimy rozsadę kwiatów jednorocznych, które są wrażliwe na niskie temperatury. Do najpopularniejszych roślin balkonowych tego typu należą pelargonie, petunie i surfinie. Bezpośrednio do gruntu można wysiewać warzywa: fasolę i groch, rzodkiewkę oraz dynie, a także kabaczki. Polecam wysiewać warzywa w partiach po około 10 dni. Przed wysiewem należy namoczyć nasiona w letniej wodzie przez kilka godzin, co zapewni jednolity plon.

Petunie (Petunia

) W drugiej połowie maja, czyli po zimnych ogrodnikach (11, 15 maja), przychodzi czas na kwitnące latem rośliny jednoroczne o większych wymaganiach temperaturowych. Wysiewamy: begonie trwale kwitnące, żeń-szeń meksykańską, cynię, gazanie błyszczące, szałwię i słoneczniki (w tym przypadku termin kwitnienia może być opóźniony). Jest to również najlepszy czas na sadzenie niecierpków, koleusów czy nemezji, czyli kobierców pnących.

Coleus (Coleus

)Siewki

Po ostatnich tegorocznych przymrozkach możemy wysiać: aksamitki i cynię, fasolę ozdobną lub dynie ozdobne.

Aksamitki (Tagetes),Cynnia (Zinnias)

)Wysiewamy rośliny pod koniec maja takie jak: miesięcznica dwuletnia lub dzwonek ogrodowy, czy katarynka brodata

.

W tym okresie wysiewamy również rośliny pnące: koniczynę trójbarwną i fasolę wielokwiatową.

Koniczyna trójbarwna (Convolvulus tricolor

)Z warzyw wysiewamy: cukinię lub lubczyk, fasolę i dynię, arbuzy, melony , melony , melony

jesion

.

Z drugiej strony sadzimy z rozsady pod koniec maja: paprykę i pomidory, pory, sałaty i ogórki.

Zbieramy pierwsze plony

Jeśli w tunelach foliowych wysialiśmy warzywa (np. rzodkiewki czy sałatę), to zbiory możemy rozpocząć w drugiej połowie maja.

Przycinamy krzewy

Idealnym momentem na przycięcie krzewów, które nie zdążyły jeszcze zakwitnąć jest okres od maja do czerwca. Należą do nich forsycja i wczesna sawula. Do uprawy pod kwitnącymi krzewami należy stosować nawozy wieloskładnikowe i kompost.

Forsycja (Forsythia

Krzewy, które mają kwaśną glebę ściółkujemy korą sosnową. Robi się to w przypadku wrzosów , azalii i rododendronów. W przypadku dwóch ostatnich przycinamy ich kwitnące kwiatostany, natomiast wrzosy przycinamy po kwitnieniu.

Regularnie wyrywamy chwasty

Pielenie przeprowadzamy przez całą wiosnę. Jednak szczególną uwagę zwracamy w maju, ponieważ chwasty są jeszcze bardzo słabo zakorzenione i można je łatwo usunąć. Chwasty mogą konkurować z warzywami i kwiatami o wodę, światło i składniki odżywcze, jeśli zaniedbamy nasz ogród.

To jest właśnie to. Wpisów o roślinach w ogrodzie może być znacznie więcej. Jeśli jesteście zainteresowani takimi wpisami, dajcie znać w komentarzach . Przejdźmy teraz do roślin, które uprawialiśmy na naszych balkonach.

Jakie majowe kwiaty nadają się na Twój balkon?

Geranium sadzi się w maju do skrzynek balkonowych. Choć można sadzić doniczki na początku lub pod koniec miesiąca, są odmiany bardziej wrażliwe na chłód jak pelargonia angielska - z nią czekamy do drugiej części maja, kiedy ryzyko przymrozków jest mniejsze. Jeśli planujemy obsadzenie pojemników balkonowych, to begonie, koleusy i szałwie można zacząć bez ograniczeń. fuksje i petunie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Na moim balkonie również dobrze sobie radzą. Szczawik trójkątny to piękny i łatwy w pielęgnacji kwiat, który pięknie kwitnie.

Więcej o szczawiku trójkątnym przeczytacie klikając w kolejny post: "Szczawik trójkątny - Fioletowa koniczyna szczęścia w domu, ogrodzie czy na balkonie".

Szczaw trójkątny (Oxalis triangularis)Fuksja (Fuchsia

Po zimnej wiośnie sadzimy również byliny, które można umieścić w pojemnikach lub w donicach na balkonach. Do wyboru mamy wiele gatunków, między innymi irysy i kocimiętkę. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób posiadających zacienione balkony. Rośliny te sadzimy w drugiej połowie miesiąca.

Zakładamy ogródek balkonowy - decydujemy się na jego posadzenie, pielęgnację i utrzymanie.

Przed przystąpieniem do zakładania ogrodu balkonowego warto dowiedzieć się nieco o roślinach. Pozwoli to na dobranie odpowiednich roślin do warunków panujących na balkonie. Chodzi tu przede wszystkim o warunki świetlne. Rośliny światłolubne mogą nie rozwijać się na słonecznym balkonie skierowanym na północ. Te, które wolą cień, mogą zostać poparzone przez zbyt dużą ilość słońca na balkonie skierowanym na południe.

Jeśli chcesz posadzić kwiaty w świeżej glebie, to najlepiej użyć gleby przeznaczonej specjalnie do uprawy kwiatów balkonowych. Nie używaj gleby ogrodowej, ponieważ może ona powodować choroby lub brak składników odżywczych. Istnieje wiele rozwiązań tego problemu. Napiszę o tym osobny wpis na blogu. ?

Należy wybrać odpowiednią doniczkę. Powinna mieć minimum 20 cm średnicy i taką samą głębokość jak donica, aby zapewnić naszym roślinom wystarczającą ilość podłoża. Pudełka powinny mieć co najmniej 15 cm szerokości i tyle samo długości, aby każda roślina miała 30 cm miejsca. Na dnie doniczki powinna znajdować się warstwa drenażowa, która pomoże w odprowadzaniu wody. Jeśli chcemy wystawić rośliny na balkon na zimę, to albo wybieramy donice mrozoodporne, albo izolujemy styropianem .

W poście "Jaką doniczkę wybrać dla mojej rośliny?" opisałam wszystkie kwestie związane z doniczkami. Znajdziesz tam również plusy i minusy stosowania różnych rodzajów doniczek dla swoich roślin. Zachęcam do przeczytania ??? ?

Jeśli chcesz posadzić wiele roślin w jednej donicy, pamiętaj, aby wyższe rośliny sadzić w kierunku tyłu, a niższe z przodu. Ważne jest, aby wybierać gatunki roślin o takich samych wymaganiach uprawowych.

Podlewaj glebę, a nie rośliny. Regularne podlewanie jest ważne, aby zapobiec wysychaniu gleby. Najlepiej robić to rano lub wieczorem podczas uprawy. Chroń rośliny przed deszczem i palącym słońcem podczas upałów. Jeśli spodziewasz się wichury, przenieś donice i rośliny w bezpieczne miejsce.

Rośliny balkonowe szybko rosną i szybko wykorzystują wszystkie składniki odżywcze zawarte w podłożu. Możesz zastosować specjalny nawóz w płynie lub długo działający nawóz granulowany. Wszystkie szczegóły można znaleźć w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Aby rośliny mogły się ukorzenić, należy je nawozić dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia. Specjalne nawozy do roślin kwitnących, takich jak begonie, petunie i pelargonie, zapewnią długie kwitnienie.

Dbaj o swoje rośliny i usuwaj martwe lub uszkodzone liście. Działania te przedłużą cykl kwitnienia i zapobiegną rozwojowi chorób grzybowych, zwłaszcza szarej pleśni. Po zauważeniu objawów należy natychmiast podjąć działania w celu wyeliminowania choroby lub szkodnika. Ważne jest, aby zidentyfikować chorą roślinę i odróżnić ją od innych.

Podsumowanie

Zimni ogrodnicy, czyli Poza swoją świętością św. Pancras i św. Serwatiusz, a także zimna św. Zofia nie mają nic do roboty. Święci ci nie mają nic wspólnego ze zjawiskiem klimatycznym. Imiona te zostały nadane świętym patronom w tym czasie w kalendarzu liturgicznym, czyli dokładnie wtedy, gdy przychodzą ostatnie majowe przymrozki. Jest to czas, kiedy musimy się bardziej napracować przy naszych roślinach doniczkowych, czy to na balkonie, czy w naszym ogrodzie. Obiecuję jednak, że piękne kwitnące rośliny będą trwały o wiele dłużej, jeśli odpowiednio wcześnie zabierzemy się do pracy.

Jeśli zainteresował Was któryś z tych tematów, dajcie znać zostawiając komentarze. Na pewno będę do nich wracać przy pisaniu kolejnych wpisów na blogu.

Możesz również śledzić mnie na Instagramie i Facebooku, aby być na bieżąco z nowymi postami. ?

Keep it Green i czekam na Wasze komentarze!
M.