Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Jak dbać o aloes ?

Chociaż aloes nie należy do najpiękniejszych roślin domowych, jest bardzo często spotykany wśród roślin domowych. Ma grube, mięsiste liście z ostrymi zakończeniami, na brzegu liścia znajdują się ostre ząbki. Roślina ta ma właściwości zdrowotne, dlatego warto hodować ją w swoim domu.

To, czego potrzebujesz - jest to nawóz do roślin zielonych i piaszczystej gleby.

1. Przy zakupie aloesu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Wybierajmy rośliny o grubych, zwartych liściach, ważna jest też ich wysokość - najlepiej, by aloes miał co najmniej 30 cm. To da Ci pewność, że roślina jest zdrowa.

2. aloes kocha półcieniste miejsca, należy unikać bezpośredniego słońca. W lecie wybieraj ciepłe miejsca, a w zimie chłodniejsze. Roślina ta może osiągnąć znaczne rozmiary, dlatego potrzebuje dużo miejsca.

3. aloes nie jest rośliną szczególnie wymagającą i łatwą w utrzymaniu, dlatego często kupujemy go do naszych domów. Należy jednak pamiętać, aby nie podlewać go zbyt obficie, gdyż nie toleruje zastoisk wodnych. Aloes ma bardzo słabo rozwinięte korzenie i jeśli gleba jest zbyt wilgotna, może zgnić od spodu. Dlatego podlewamy je umiarkowanie, najlepiej raz w tygodniu.

Lecznicza moc aloesu

4. aloes jest idealną rośliną dla zapominalskich i leniwych, jeśli chodzi o podlewanie. Jeśli zapomnimy go podlać, więc nic się nie stanie, roślina może przejść długi czas bez wody. Jednak liście staną się cieńsze, stracą swoją masę, a roślina stanie się mniejsza. 5.

5. roślina jest nawożona tylko podczas wzrostu, raz w miesiącu. Przesadzanie i przesadzanie lepiej wykonywać wiosną, co wymaga piaszczystej gleby. Pędy tworzące się na roślinie matecznej obcinamy na wysokości ok. 15 cm i przesadzamy.

6. aloes jest rośliną leczniczą - i jako taki powinien znajdować się na parapecie w każdym domu, jako środek pierwszej pomocy. Ma działanie przeciwzapalne. Sok nałożony bezpośrednio na ranę przyspiesza proces gojenia. Pomaga przy oparzeniach, zranieniach, a nawet ukąszeniach owadów. Dzięki właściwościom soku z aloesu, rany goją się szybciej. Właściwości aloesu znane są również w kosmetyce - działa odświeżająco, ściągająco i tonizująco.