Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Filodendron czerwonawy to wytrzymałe i efektowne pnącze, które doskonale nadaje się do biura i domu

Niewiele gatunków roślin ma tak wiele pięknych odmian. Mam zamiar dodać kilka nowych roślin do mojej kolekcji. Dziś przyjrzymy się łatwemu w uprawie i najpopularniejszemu czerwonemu filodendronowi. To świetna roślina do mieszkań, a także przestrzeni biurowych i publicznych.

Spis treści
 1. Filodendron to roślina, która ma prawie 700 gatunków
 2. Zanim kupisz filodendron
 3. Jak uprawiać filodendron czerwieniejący?
  1. Światło i temperatura
  2. Podlewanie i nawożenie
  3. Podłoże do przesadzania i przesadzanie
  4. Przycinanie i rozmnażanie
 4. Filodendron Redding - roślina pnąca lub wyprostowana
 5. Choroby i szkodniki filodendrona Redding
 6. Podsumowanie

Filodendron to roślina obejmująca ponad 700 gatunków.

Rodzaj filodendron obejmuje prawie 700 gatunków roślin pnących i krzewiastych. Są łatwe do znalezienia i bardzo popularne. Można je znaleźć w każdym centrum ogrodniczym, kwiaciarni lub w wielu domach. Filodendrony są ulubieńcami miłośników roślin od wielu lat, ponieważ są łatwe w uprawie. Filodendrony są idealne dla początkujących, ponieważ są łatwe w uprawie i tolerują zmieniające się warunki. ?? ?

Gatunki pnące, takie jak czerwonawy filodendron (Philodendronerubescens), który jest gwiazdą tego wpisu, uwielbiają wspinać się po zamontowanym paliku lub drabinie. Gatunek ten może również rosnąć w przerażający sposób, zarastając komodę lub półkę na książki w salonie. Zeszłej wiosny podarowałem mojemu filodendronowi drabinkę. Spodobało mu się to tak bardzo, że w tym roku musiałem wymienić drabinkę na wyższą. Prowadzę ją w górę, ponieważ filodendron pnący ma większe liście niż filodendron płożący. Na piątym stopniu pomaga mu korzeń powietrzny. Nie dotyczy to jednak wszystkich gatunków filodendronów.

Filodendron czerwonawy pochodzi z Kolumbii. Może dorastać do 30 cm wysokości i ma ciemnozielone liście. Charakterystyczne czerwone zabarwienie widoczne jest na spodniej stronie liści i ogonkach liściowych. Liście mają kształt wydłużonego serca. Młode okazy są zielono-czerwone, a starsze szare. Nowe liście, zanim w pełni się rozwiną, mają różowe przylistki.

Ciekawostki???? Nazwa Philodendron pochodzi od greckich słów phileo - miłość i "dendron" - drzewo. Filodendrony pnące są często owinięte wokół drzew w swoich naturalnych siedliskach, jakby w uścisku.

Filodendrony są czymś, co kocham od bardzo dawna. Moja ciotka hodowała mój czerwonawy filodendron w formie wiszącej, na swojej lodówce. Po posadzeniu roślina urosła dwa razy większa w ciągu roku w moim domu! Ten mały sukces zachęcił mnie do zakupu innych gatunków filodendronów na wiosnę. Uważam, że rośliny te są łatwe w uprawie, a różnorodność dostępnych gatunków sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Daj mi znać w komentarzach, który gatunek filodendronów preferujesz. Być może zostanie on dodany do mojej zielonej kolekcji. Pamiętaj, że możesz przesyłać zdjęcia w komentarzach! ? ?? ?

Zanim kupisz filodendrona

Może się to wydawać oczywiste, ale podczas zakupów należy zawsze wybierać zdrowe rośliny. Unikaj roślin o pożółkłych liściach, chyba że jest to ich naturalny stan. Zwróć uwagę na spód liści czerwonego filodendrona, aby sprawdzić, czy nie ma tam nieproszonych gości. Nie chcemy, aby wraz z naszą nową rośliną pojawiły się szkodniki. Łodygi czerwonego filodendrona są często przymocowane do palika pokrytego mchem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru odpowiednich roślin i na co zwracać uwagę podczas zakupów, przeczytaj poniższy post: "Mój pierwszy raz, czyli nasze roślinne debiuty - gościnnie >>Plant Design<<"? ?????? ?

Jak uprawiać filodendron Redding?

Przed zakupem warto zapoznać się z wymaganiami filodendrona, mimo że jest to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin.

Światło i temperatura

Ten gatunek filodendrona najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym lub jasnym. Należy unikać wystawiania rośliny bezpośrednio na słońce. Ostre promienie mogą poparzyć liście. Unikaj umieszczania rośliny w miejscach, w których będzie narażona na przeciągi. Nasz filodendron toleruje stałą temperaturę pokojową przez cały rok.

Roślina może być również uprawiana w ciemnych miejscach, takich jak biura, ale może na tym ucierpieć jej bogate czerwone wybarwienie.

W mojej zielonej dżungli czerwonawy filodendron przeniósł się ze wschodniego parapetu w sypialni na zachodni parapet w łazience. Nie mogę się zdecydować, który wygląda lepiej. ?? ?

Pamiętaj, aby utrzymywać stałą temperaturę 18degC - 24degC przez cały rok, aby zapewnić prawidłowy rozwój roślin.

Podlewanie i nawożenie

Latem należy podlewać Philodendron Reddish wodą destylowaną lub odwapnioną. Roślina ta preferuje podłoże o pH między 4,5 a 5,5, więc używaj odwapnionej wody o temperaturze pokojowej (nigdy prosto z kranu). Regularnie podlewaj podłoże, aby uniknąć jego przesuszenia. Co dwa tygodnie do pojemnika do podlewania warto dodawać płynny nawóz do drzew liściastych. Zimą podlewanie należy ograniczyć, a nawożenie przeprowadzać raz w miesiącu.

Porady od Zazieleni???????????? Jeśli chcesz, aby Twoje filodendrony o czerwonawym zabarwieniu rosły szybko, przestrzegaj zalecanej dawki nawozu (informacje te można znaleźć na opakowaniu). Jeśli roślina rośnie zbyt szybko, możemy nawozić ją połową zalecanej dawki. 

Jeśli Twoje rośliny cierpią w okresie jesienno-zimowym, polecam przeczytać "Jak dbać o rośliny doniczkowe jesienią i zimą". Pomoże to roślinom przetrwać ten trudny okres. ?? ?

Podłoże do przesadzania i przesadzanie

Przesadzanie młodych okazów zalecane jest co roku, wiosną lub pod koniec zimy. Starsze okazy należy przesadzać do bogatej w składniki odżywcze, świeżej ziemi tylko raz na kilka lat. Warto pozwolić filodendronowi na wspinanie się.

Roślina ta preferuje małe doniczki. Nie należy wybierać dla niej dużej donicy. Filodendron czerwonawy może być również uprawiany hydroponicznie (bezglebowo).

Podłoże powinno być mieszanką wiórków kokosowych, kory, torfu i perlitu (lub torfu zmieszanego z podłożem do storczyków). Nie polecam stosowania uniwersalnego podłoża do uprawy filodendronów, ponieważ jest ono zbyt ciężkie i zbite. Swoje filodendrony uprawiam w powyższej mieszance, która jest przepuszczalna i bogata w materię organiczną pochodzącą z drzew, kory. W naturze filodendrony uwielbiają wspinać się na drzewa.

Wskazówka Zazieleni???? Po przesadzeniu rośliny do świeżej ziemi nie należy jej nawozić przez około 5-6 tygodni.

Przycinanie i rozmnażanie

Filodendron należy ukorzenić i przyciąć, jeśli pędy są zbyt długie. Zabieg ten najlepiej wykonać pod koniec zimy lub na początku wiosny. Cynamon ma właściwości przeciwgrzybicze i można nim posypywać rany.

Rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe jest najłatwiejszym sposobem rozmnażania filodendrona. Pamiętaj, aby do cięcia rośliny używać wyłącznie czystych (!) sekatorów lub innych ostrych narzędzi. Pamiętaj, aby używać ostrych i czystych narzędzi, takich jak sekatory. Po kilku tygodniach sadzonki bez problemu ukorzenią się w wodzie - zostało to przetestowane!

Więcej o narzędziach potrzebnych do uprawy roślin w domu przeczytasz we wpisie ">>Pakiet startowy plantmana, czyli przydatne narzędzia do uprawy roślin w domu".

Filodendron Redding - roślina pnąca lub wzniesiona

Filodendron czerwieniejący ma zdolność adaptacji do zmieniających się warunków. ?? ?

Filodendron ten, rosnący w lasach tropikalnych, wspina się po pniach drzew, aby znaleźć lepsze warunki świetlne do wzrostu. Cechę tę można wykorzystać w uprawie domowej. Roślina będzie wspinać się po paliku lub drabinie, a nawet po innej roślinie. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, a masz więcej niż jeden czerwieniejący pęd filodendrona, polecam spróbować eksperymentu. Przymocuj jedną z łodyg do palika i pozwól pozostałym swobodnie obracać się na parapecie, komodzie lub blacie. Po kilku tygodniach zauważysz szybszy wzrost pędu, który rośnie pionowo.

Porada Greens???? Możesz samodzielnie wykonać palik owinięty mchem. Owiń dowolną plastikową rurkę lub słupek mchem i zabezpiecz go drutem. Wykonany w ten sposób kołek owinięty mchem należy zraszać co najmniej co drugi dzień, a najlepiej codziennie. 

Choroby i szkodniki filodendronów Redding

Zdarza się, że roślina ta, mimo że jest jedną z najłatwiejszych w uprawie, może zachorować lub zostać zaatakowana przez szkodniki. Filodendron czerwonawy jest podatny na szereg problemów.

 • Poskręcane liście filodendrona, opadające bezwładnie to znak, że roślina potrzebuje wody. Latem należy regularnie i obficie podlewać filodendrona. Należy uważać, aby nie zalać korzeni.
 • Filodendron czerwieniejący nie rośnie. Pierwszym powodem może być niewłaściwe stanowisko. Unikaj wystawiania rośliny bezpośrednio na słońce. Zamiast tego przenieś ją w jaśniejsze miejsce. Jeśli minęło trochę czasu od przesadzenia i nawożenia filodendrona, drugim powodem może być brak składników odżywczych. Przesadzenie na nowe podłoże powinno pomóc.
 • Blade liście filodendrona pokryte brązowymi plamami są spowodowane zbyt nasłonecznionym stanowiskiem. Roślinę należy jak najszybciej przenieść w bardziej zacienione miejsce.
 • Żółknięcie liści i ich opad anie filodendrona może być spowodowane zbyt wilgotnym podłożem. Nie powinniśmy zalewać bryły korzeniowej. Zwróćmy na to uwagę szczególnie zimą, kiedy rośliny wymagają mniej wody.

Filodendrony mogą być również atakowane przez szkodniki. Aby zidentyfikować szkodnika, należy zapoznać się z wpisami w kategorii "Choroby i szkodniki" lub "Najczęstsze problemy z roślinami doniczkowymi i ich przyczyny". ?? ?

Podsumowanie

Ważne jest, aby zapewnić jej dużo miejsca przed sadzeniem, ponieważ rośnie szybko. Jest to świetna roślina dla początkujących. Jest to również świetna roślina do biura.

Daj mi znać, jeśli masz ją w swojej kolekcji. Może umieszczę ją na mojej wiosennej liście zakupów? ? ?? ?

Zazieleni można znaleźć na Instagramie i Facebooku. Na moim blogu znajdziesz trochę dodatkowej wiedzy o roślinach, a także niepublikowane treści.

Niech Zazieleni się Wam i Wam, i do następnego!

Cześć! ? ?????? ?
M.

Źródła inspiracji:
"Ilustrowana encyklopedia roślin", Wydawnictwo Agora SA
"Kwiaty w moim domu", wydawnictwo Hachette Polska
"Magia roślin", wydawnictwo GE Fabbri Phoenix
"Cudowna moc roślin", Fran Bailey, wydawnictwo Filo.