Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Co to jest skalpowanie trawnika: Jak naprawić oskalpowany trawnik

Prawie wszyscy ogrodnicy mieli doświadczenie skalpowania trawnika. Skalpowanie trawnika może wystąpić, gdy wysokość kosiarki jest ustawiona zbyt nisko lub gdy przejedziemy przez wysokie miejsce w trawie. Powstały w ten sposób żółto-brązowy obszar [1] jest prawie pozbawiony trawy. Może to prowadzić do problemów z darnią i jest zdecydowanie nieatrakcyjne wizualnie. Łatwo jest jednak uniknąć lub naprawić ten problem, jeśli się pojawi.

Co powoduje skalpowanie murawy?

Skalpowany trawnik to element kontrastujący z zielonym, bujnym trawnikiem. Trawnik wygląda na oskalpowany, ponieważ taki jest. Trawa została dosłownie prawie całkowicie usunięta. Zwykle skalpowanie trawnika jest przypadkowe i może wynikać z błędu operatora, różnic w ukształtowaniu terenu lub niewłaściwej konserwacji sprzętu.

Skalpowanie trawnika jest często spowodowane zbyt niskim ustawieniem ostrza kosiarki. Idealne koszenie powinno polegać na usuwaniu nie więcej niż 1/3 wysokości trawy za każdym razem. W przypadku skalpowania trawnika usunięte zostają wszystkie blaszki liściowe, odsłaniając korzenie.

Innym powodem skalpowania darni może być źle utrzymana kosiarka. Stępione ostrza lub maszyny, które przestały być wyregulowane to główne przyczyny.

Wreszcie, skalpowany trawnik może być spowodowany wysokimi miejscami na rabacie. Często pojawiają się one na krawędziach, ale po zauważeniu takiego miejsca można po prostu wyregulować maszynę, aby kosić wyżej w danym miejscu.

Co się dzieje z przeskalowaną trawą?

Skalpowanie trawnika nie jest powodem do paniki, ale ma wpływ na zdrowie trawy. Odsłonięte korzenie szybko wysychają, są bardziej podatne na nasiona chwastów i choroby, a także nie mogą wytwarzać energii fotosyntetycznej. To ostatnie jest najbardziej niepokojące, ponieważ bez energii roślina nie może wytworzyć nowych blaszek liściowych, które pokryłyby ten obszar.

Niektóre trawy, takie jak bermudy [2] i zoysia [3], mają obfite kłącza, dzięki którym mogą szybko ponownie zasiedlać teren z niewielkimi stratami długoterminowymi. Trawy o chłodnej porze roku [4] nie tolerują skalpowania i w miarę możliwości należy go unikać.

trawa murawa pielęgnacja

Usuwanie zeskorupiałego trawnika

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to odczekać kilka dni. Utrzymuj obszar wilgotny, ale nie mokry, a miejmy nadzieję, że korzenie będą miały wystarczająco dużo zmagazynowanej energii, aby wytworzyć liście. Jest to szczególnie prawdziwe dla sod, które były dobrze zadbane i nie miał żadnych problemów szkodników lub chorób przed skalpowania.

Większość traw ciepłolubnych [5] odrodzi się dość szybko. W przypadku traw chłodnych może być konieczne ponowne zasianie, jeśli w ciągu kilku dni nie pojawią się żadne oznaki wypuszczenia liści.

W miarę możliwości należy wybrać nasiona tego samego typu co reszta trawnika. Wygrab teren i przesiej, dodając trochę ziemi. Utrzymuj wilgoć, a trawnik powinien wrócić w krótkim czasie.

Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu problemu, należy naprawić kosiarkę, kosić częściej i przy wyższych ustawieniach oraz zwracać uwagę na wysokie miejsca.