Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Uprawianie pionowego ogrodu warzywnego

Czy mieszkasz w mieście? Czy jesteś ograniczony do mieszkania [1] z niewielką ilością miejsca na uprawę ogrodu? Czy chcesz uprawiać ogród warzywny, ale czujesz, że nie masz miejsca? Jeśli tak, to mam dla Ciebie nowinę. Podczas gdy ograniczone przestrzenie życia w mieście mogą być frustrujące dla miejskiego ogrodnika [2], uprawa ogrodu warzywnego nie jest niczym niemożliwym. W rzeczywistości, przy odrobinie planowania i wyobraźni, ogrody warzywne mogą być uprawiane wszędzie, niezależnie od przestrzeni.

Informacje o pionowym ogrodzie warzywnym i roślinach

Warto rozważyć uprawę pionowego ogrodu warzywnego. Możesz łatwo wyprodukować taką samą ilość świeżych warzyw, nie zajmując przy tym zbyt wiele miejsca. Pionowy ogródek warzywny jest łatwy do stworzenia. Można go stworzyć, używając półek, wiszących koszy lub kratek.

Pierwszym krokiem jest określenie, jakie warunki panują w miejscu, w którym chcesz umieścić ogródek warzywny, np. na balkonie [3]. Ilość światła słonecznego będzie największym czynnikiem decydującym o tym, które rośliny będą się dobrze rozwijać w twoim miejskim środowisku. Na przykład, jeśli mieszkasz w okolicy otoczonej innymi budynkami, balkon lub patio mogą być zacienione przez większość czasu, dlatego powinieneś odpowiednio dobrać rośliny. Warzywa liściaste, takie jak sałata [4], kapusta [5] i zielenina [6] dobrze radzą sobie z ograniczoną ilością światła słonecznego, dzięki czemu są dobrym wyborem dla zacienionych miejsc.

Jeśli jesteś obdarzony obfitością słońca, wybór roślin będzie większy, ponieważ warzywa najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu. Wybór może obejmować:

  • pomidory 
  • papryka 
  • ziemniaki 
  • fasola 
  • marchew 
  • rzodkiewki 

Nawet rośliny pnące, takie jak kabaczki , dynie  i ogórki  mogą być uprawiane, o ile pojemnik jest wystarczająco głęboki, aby je pomieścić i dostępne jest odpowiednie palikowanie. Pojemniki należy wypełnić mchem torfowym i odpowiednią mieszanką doniczkową z dodatkiem kompostu lub obornika .

Uprawa pionowego ogrodu warzywnego

Niemal każde warzywo, które można uprawiać w ogrodzie, sprawdzi się również jako roślina uprawiana w pojemniku [18]. Prawie każdy rodzaj pojemnika może być wykorzystany do uprawy roślin warzywnych. Stare wanny do mycia naczyń, drewniane skrzynki, puszki po kawie wielkości galona (3,5 l.), a nawet pięciogalonowe (19 l.) wiadra mogą być wykorzystywane do uprawy roślin, o ile zapewniają odpowiedni drenaż.

Półki

Ponieważ większość warzyw może być łatwo uprawiana w pojemnikach [18], półki oferują korzyści z uprawy wielu rodzajów warzyw na każdej półce tak wysoko, jak tylko można sięgnąć lub jak pozwala na to przestrzeń. Można ustawić pionowy ogród warzywny tak, że wszystkie rośliny otrzymują odpowiednią ilość światła słonecznego w tym samym czasie. Chociaż każdy rodzaj półek może być używany, najlepszym typem jest rodzaj z listwami. Pozwoli to na lepszą cyrkulację powietrza, a podczas przerw na podlewanie, nadmiar wody na górnych półkach będzie ściekał do dolnych.

Jeśli półki nie są dla Ciebie, pojemniki mogą być również umieszczone na poziomach, tworząc pionowy wygląd, jak również. Alternatywnie, warzywa mogą być również uprawiane w wiszących koszach lub wzdłuż kratek.

Wiszące kosze

Wiszące kosze mogą być umieszczone na balkonie lub na odpowiednich wieszakach. W wiszących koszach można uprawiać wiele gatunków warzyw, zwłaszcza tych, które mają cechy zwisające. Papryka [19] i pomidorki koktajlowe [20] nie tylko dobrze wyglądają w wiszących koszach, podobnie jak rośliny pnące, takie jak pnącze słodkich ziemniaków [21], ale również ładnie się w nich rozwijają. Należy jednak pamiętać o codziennym podlewaniu, ponieważ kosze wiszące są bardziej podatne na wysychanie, zwłaszcza podczas upałów.

altana ogrodowa

Altany

Podpory mogą być wykorzystywane do podtrzymywania roślin pnących lub winorośli. Ogrodzenie może służyć jako kratka dla fasoli [10], grochu [22], pomidorów [7] i roślin pnących, takich jak kabaczki [23] i ogórki [24]. Wykorzystanie łodyg kukurydzy [25] lub słoneczników [26] to kolejny świetny sposób na wykorzystanie pionowej przestrzeni i stworzenie ciekawych podpór dla fasoli i innych pnących warzyw. Użyj drabiny jako prowizorycznej kratownicy do podtrzymywania roślin winorośli, takich jak dynie [14]. Szczeble drabiny można wykorzystać do trenowania winorośli, umieszczając warzywa na jej stopniach dla dodatkowego wsparcia - sprawdza się to również w przypadku pomidorów.

Bądź kreatywny i znajdź coś, co pasuje do Ciebie i Twojej wyjątkowej sytuacji. Uprawa pionowego ogrodu warzywnego jest doskonałym sposobem dla miejskich ogrodników i innych, aby nadal cieszyć się obfitymi zbiorami świeżo wyhodowanych warzyw bez zajmowania ich już ograniczonej przestrzeni.