Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Serpentyny, ośle uszy i sobole - czyli o niezwykłych właściwościach sansewierii

Jeśli roślina pochodzi z rejonów występowania barwinka, można mieć pewność, że nikt nie będzie w stanie jej zaszkodzić. Dotyczy to również sansewierii gwinejskiej. Jest wiele odmian, które nie dadzą się zniszczyć, a są obowiązkowym elementem naszych kolekcji.

Spis treści.
  1. Źródło sansewierii
  2. Sansewieria może zakwitnąć
  3. Sansewieria jest dumna i wojownicza
  4. Doskonała roślina do sypialni
  5. Pięta achillesowa sansewierii
  6. Zasady pielęgnacji sansewierii - odpowiedzi na nurtujące Cię pytania
  7. Jak rozmnażać sansewierię krok po kroku
  8. Jak mogę pomóc chorej sansewierii?
  9. Podsumowanie

Mam dla Was dobrą wiadomość, jeśli dopiero zaczynacie eksperymentować z roślinami lub jeśli zabiliście już wszystkie swoje obecne okazy, sansewierii nie da się zabić. Jest bardzo ceniona za łatwość uprawy i charakterystyczny, nowoczesny wygląd. Nie jest podatna na zbyt suchą lub zbyt ciemną pogodę.

Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznych serpentynowych wzorach. Jest dostępna w wielu różnych formach, ale wszystkie o tej samej żelaznej kondycji i spójnym wzorze.

Pochodzenie sansewierii

Po raz pierwszy została odkryta w Afryce równikowej (Zair, Nigeria), ale można ją spotkać również w południowej Azji. W wielu częściach świata uważana jest za uciążliwy chwast. Należy do rodziny Agavaceae. Tworzy podziemne, pełzające kłącza, a następnie wytwarza grube, sztywne, mieczowate liście o ostrych zakończeniach. Są one zazwyczaj zielone i mają poprzeczne paski koloru popielatego, które mają nieregularny kształt. Roślina ta dostępna jest w wielu odmianach w naszych kwiaciarniach i stoiskach z roślinami.

Ciekawostka To dzięki księciu Raimondo di Sangro di San Severo, w 18 wieku zaczęła zazieleniać nasze domy. Moda na nią rozpoczęła się w Neapolu. 

Sansewieria może zakwitnąć

Choć jej kwiaty nie zachwycają urodą, to pachną delikatnie i słodko. Kwitnie na początku lata. Kwiatostany mogą dorastać do 40-70 cm wysokości i składają się z małych jasnożółtych kwiatów. Znajdują się one obok liści. Można nawet zobaczyć dojrzałe czerwone jagody, jeśli się ich nie zetnie.

Sansewieria jest dumna i bojowa

Jest wytrzymała i odporna na kolce. Ma gładką, jednolitą skórę w kolorach zbliżonych do tych używanych w mundurach wojskowych. Wzór liści przypomina skórę węża. Dlatego też kiedyś nazywano ją serpentynami. Ja do dziś tak ją nazywam.

Liście sansewierii gwinejskiej mają 5-6 cm szerokości i przypominają miecze. W naszej przestrzeni mogą osiągnąć nawet 1 metr wysokości, ale w warunkach domowych osiągają 70-80 cm. Co roku możemy spodziewać się wielu nowych liści!

Roślina ta posiada podziemne kłącza, które cały czas wytwarzają nowe odrosty, o czym wspomniałem wcześniej. Nie zdziwcie się, jeśli pojedyncza roślina rozrośnie się na wielu towarzyszy, jeśli zostanie umieszczona w doniczce. Często można zobaczyć całą "grupę bojową" sansewierii w nowoczesnych wnętrzach i centrach handlowych. Ta roślina jest najlepsza, gdy jest w grupie.

Idealna roślina do sypialni

Dzięki swoim właściwościom jest idealna, ponieważ całkowicie oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków. Dotyczy to między innymi formaldehydu, który może powodować bóle głowy i bezsenność. Sansewieria radzi sobie również z benzenem, który jest toksyczny i rakotwórczy (występuje w klejach, lakierach i innych materiałach). NASA zaliczyła Sansewierię do 18 super roślin, które mogą działać jak żywy filtr.

Pięta achillesowa sansewierii

Chociaż roślina ta jest w stanie wytrzymać lekkie mrozy, to jest ona jak każda inna roślina odporna. Sansewieria nie toleruje mokrej gleby, ponieważ może ona powodować gnicie korzeni. Sansewieria powinna być podlewana tylko wtedy, gdy górna powierzchnia podłoża jest sucha. W lecie wystarczy podlewać sansewierię raz w tygodniu, natomiast w zimie należy ją podlewać co 2-3 tygodnie.

Zasady pielęgnacji sansewierii - odpowiedzi na nurtujące Cię pytania

Od rośliny, która jest przystosowana do przebywania w suchych i słonecznych miejscach, oczekiwałbym, że będzie w stanie przetrwać na południowym parapecie przez długi czas bez podlewania. Nie będzie również dotknięty przez suche powietrze lub jego brak. To wszystko są prawdziwe fakty. Jeśli jednak chcesz, aby Twoja roślina rosła szybciej i była piękniejsza, nie powinna być traktowana jako chwast, ale jako ozdoba w pokoju.

Jaki typ stanowiska wybrać?

Roślina ta może rosnąć w pełnym słońcu, częściowym słońcu, a nawet w cieniu. Dlatego sansewieria może być stosowana w miejscach, które nie są narażone na działanie promieni słonecznych. Nie polecam jednak umieszczania roślin w miejscach, które nie są narażone na działanie promieni słonecznych.

Sansewieria wymaga przechowywania w temperaturze około 20-25 stopni Celsjusza latem i 18 stopni Celsjusza zimą. Roślina wytrzymuje lekkie przymrozki, jak już wspomniałem, ale nie należy jej zostawiać na zewnątrz ani w pomieszczeniach, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Ciekawostka Jeśli Twoja odmiana ma kolorowe liście, polecam ustawić ją na wschodnim lub zachodnim parapecie. Jeśli piękne paski na liściach znikną i staną się one prawie całe zielone, to znaczy, że jest za ciemno.

Kiedy najlepiej podlewać sansewierię

Roślina ta wbrew pozorom wymaga starannego podlewania. W okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) trzeba ją często podlewać, ale nie przesadzać. Należy zadbać o to, aby powierzchnia była przesuszona na głębokość 2,5 cm. Zimowe podlewanie powinno odbywać się rzadziej - mniej więcej co 2-3 tygodnie. Sporadycznie znosi przesuszenie, gdyż jest sukulentem liściowym. Dzieje się tak dlatego, że magazynuje wodę w swoich komórkach. Szybko zżółknie, jeśli będziemy go nadmiernie podlewać.

Jak podlewać sansewierię?

Aby zapobiec gniciu rośliny, zwłaszcza jeśli masz tendencję do ich podlewania, polecam włożyć ją do pojemnika wypełnionego wodą. Poczekaj, aż ziemia będzie nawilżona. Wyjmij ją i pozwól wodzie spłynąć przed włożeniem jej z powrotem. Kolejny podobny zabieg przeprowadźmy, gdy podłoże będzie już suche.

Czy muszę nawozić rośliny sansewierii?

Nie trzeba tego robić, ale można, aby zapewnić swojemu ogrodowi jak najlepsze warunki. Zalecam nawożenie tylko w okresie letnim i w odstępach 3 tygodniowych. Użyj do tego celu płynnego nawozu wieloskładnikowego, najlepiej takiego, którego używasz do kaktusów.

Uwaga!!! Niezależnie od tego, czy masz roślinę całkowicie zieloną, czy cętkowaną, nawóz zawierający większą ilość potasu pozwoli zachować piękny kolor liści. 

Jakie podłoże wybrać?

Podłoże powinno być bardzo porowate i bogate. Sansevieria w naturalnych warunkach rozwija się na skalistych zboczach górskich. Podłoże składa się głównie ze żwiru i piasku. Gleba jest jednak bogata w próchnicę, która powstaje z rozkładających się szczątków roślinnych. Takie podłoże powinniśmy zapewnić również naszej wężownicy.

Weźmy ziemię, którą kupujemy do uprawy kwiatów i dodajmy do niej trochę ziemi gliniastej.

Jak wybrać odpowiednią doniczkę?

Było wiele rad dotyczących zakupu ciężkiej, ale płytkiej donicy. Z mojego doświadczenia wynika, że roślina może rosnąć przez kłącza, więc teoretycznie sprawdzi się każdy rozmiar doniczki. Zalecana jest standardowa donica o solidnych ściankach. Możemy wtedy umieścić większe kamienie na dnie, aby wesprzeć naszą roślinę. Następnie wszelkie puste miejsca zasypujemy żwirkiem. Dzięki temu donica ma odpowiedni drenaż i jest stabilna.

Curiosity Sansevieria Lauratii jest najstarszą odmianą sansewierii. Posiada złotożółte paski na brzegach liści. 
  •  
  •  

Jak rozmnażać sansewierię krok po kroku

Sansewieria powinna być przesadzana co 2-3 lata. Młodsze rośliny należy przesadzać co dwa lata, natomiast starsze co trzy. Przesadzanie powinno odbywać się na wiosnę. O przesadzaniu pisałem wcześniej.

Istnieją dwa sposoby rozmnażania rośliny. Można to zrobić przez obcięcie liści lub przez podział rośliny. Należy pamiętać, że nie możemy rozmnażać odmian sansewierii cętkowanej przez podział rośliny. Dlaczego? Dlaczego?

Uwaga!!! Wszystkie odmiany cętkowane można rozmnażać przez podział roślin. 

Cięcie liści

  1. Usuwamy liść i tniemy go na odcinki nie większe niż 8 cm.
  2. Dolną część (pamiętajmy, aby nie pomylić krawędzi). Zanurzamy ją w środku ukorzeniającym, a następnie umieszczamy pionowo w podłożu na około 1 cm. Substrat to na przykład ziemia dla kaktusów.

Podziel roślinę

  1. Wyjmujemy roślinę z podłoża i otrząsamy ją.
  2. Można nawet podzielić roślinę na poszczególne kłącza. Jest to bardzo radykalny podział, ale roślina szybko się ukorzeni. Polecałbym jednak podzielić roślinę na pół.
  3. Będziesz musiał przygotować podłoże. Może to być ziemia dla kaktusów, lub mieszanka uniwersalna ziemi dla roślin doniczkowych o neutralnym odczynie (liść, piasek i torf w stosunku 1:2:1). Pamiętaj, aby na dnie doniczki zostawić warstwę drenażu!
Uwaga!!! Polecam oddzielić najmłodsze części swojej kolekcji sansewierii, jeśli jest ona bardzo duża. Resztę można podarować komuś w prezencie. 
  •  
  •  

Jak mogę pomóc chorej sansewierii

Jeśli zauważysz, że Twoja sansewieria słabnie, to sprawdź poniższe objawy i metody jej naprawy.

  • Znakiem, że Twoja roślina potrzebuje nawozu jest żółknięcie lub blaknięcie liści. W takich przypadkach polecam zasilić roślinę nawozem bogatym w azot. Jeśli Twoja Sansevieria jest narażona na zbyt duże nasłonecznienie, może również stracić swój piękny zielony kolor. Przenieś ją w inne miejsce. Szczególnie jasne kolory wiosną i latem będą szybko blaknąć w pełnym słońcu.
  • Utrata wzorów i zazielenienie to oznaki, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Jeśli liście stają się wiotkie, polecam przenieść roślinę w jaśniejsze miejsce i przyciąć słabe liście.
  • Pomarszczenie kutykuli liści - Nasza roślina jest odwodniona. Podlewaj ją, ale nie przesadzaj z wodą! Możesz wyjąć roślinę z doniczki i umieścić ją w wiadrze z wodą destylowaną. Trzymaj ją w wodzie, aż pęcherzyki powietrza przestaną parować. Możesz wtedy wykorzystać starsze podłoże lub zrobić nowe.
  • Zalanie korzeni to sytuacja, w której ziemia staje się miękka u podstawy, a boki zostają wyłożone. Może się to zdarzyć, jeśli doniczka jest w wodzie lub nie ma odpływu. Dlatego upewniam się, że każda roślina ma odpływ. To moja złota zasada. Oto jak to rozwiązać. Rozwiązanie? Wyjmij sansewierię z doniczki i obserwuj kłącza. Jeśli zauważysz, że zaczynają gnić, pamiętaj, aby je usunąć i umieścić zdrowe części w nowym podłożu. Po 2-3 tygodniach nie podlewaj rośliny. Następnie podlewaj ją z wyzu i umiarem.
Porady Zazieleni Po odcięciu zgniłych części, możesz je przykryć węglem drzewnym lub pozostawić roślinę na dwa dni na zewnątrz. Po wyschnięciu ran, możesz ją wtedy umieścić w nowej ziemi. 

Podsumowanie

Do wielu unikalnych odmian możemy zaliczyć roślinę, która doczekała się tak wielu odmian. Jej militarny wygląd i wytrzymałość do rozmiarów żołnierza to nie jedyne powody, dla których jest tak uniwersalna. Ponadto, może zmieścić się w niemal każdej przestrzeni i nie jest zbyt wymagająca. Może być również stosowany jako filtr powietrza. Idealna roślina? Jest to możliwe.

Czy jesteś już kolekcjonerem sansewierii?
M.

  •