Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Fikus wierzbolistny to niedoceniana piękność o wąskich liściach

Fikus to roślina tropikalna, która jest łatwa do uprawy w domu. Są wytrzymałe, mogą wytrzymać suche powietrze i świetnie nadają się do biur. Najpiękniejsze liście fikusa to duże, zielone liście, które mogą być używane przez cały rok. My przyjrzymy się wierzbownicy, która ma mniejsze liście, ale nadal ma wiele uroku!

Spis treści.
  1. Figowce - przegląd najbardziej kochanych gatunków
  2. Fikus wierzbolistny vs. fikus wąskolistny
  3. Fikus wierzbowy. Jak uprawiać?
    1. Temperatura i położenie
    2. Nawożenie i podlewanie
    3. Podłoże i przesadzanie
    4. Przycinanie i rozmnażanie
  4. Zabiegi pielęgnacyjne figowca
  5. Problemy z uprawą wierzby energetycznej (Willowleafficus)
  6. Podsumowanie

Fikus - przegląd najbardziej kochanych gatunków

Figowce (Ficus), prawdopodobnie rosną w niemal wszystkich polskich domach, w których uprawia się rośliny. Nie powinno to dziwić, gdyż są one bardzo dekoracyjne, a także mało wymagające i niedrogie. Istnieje wiele gatunków, które różnią się wielkością i kształtem, więc nie wszystkie są takie same. Można je kupić jako małe krzewy lub dojrzałe drzewa. Wierzba-leafficus

jest gwiazdą dzisiejszego wpisu. W warunkach domowych może dorastać nawet do 2-3m! ??????? ?

Obecnie znanych jest około 800 gatunków fikusów/fitofitów. Jednak tylko kilka z nich zostało przystosowanych do uprawy domowej. Najczęściej spotykane w sklepach, w tym na półkach dyskontowych, są:

Fikus wierzbolistny, fikus wiosennyFikus liściasty oraz benjamina
  1. Najpopularniejszym fikusem jest fikus sprężysty (Ficus elastica). Najczęściej spotyka się odmianę o zielonych liściach (Ficus elastica "Robusta"), ale łatwo dostępne są również figowce biało-marmurkowe (Ficus elastica "Tineke"), a nawet różowe (Ficus elastica "Belize").
  2. Figowiec liściasty (Ficus Lyrata) - Jest to gatunek, który ma wyjątkowo duże liście, do 30 cm.
  3. Figowiec benjamina (Ficus Benjamina) ma piękne, zwieszające się gałęzie i drobne liście. Jeśli zapewni mu się odpowiednie warunki, dorasta do około 5 lat.

Pomimo swojego pochodzenia, wierzbówka pospolita nie jest zbyt popularnym gatunkiem. Ma gęste, zimozielone, bardzo dekoracyjne, wąskie liście, które są niezwykle ozdobne i estetyczne. Gdy osiąga duże rozmiary, nie przytłacza wnętrza i dobrze z nim współpracuje.

Ciekawostka! 
???????????? ???????????? Czy wiesz, że zawiera również kauczuk? Choć kiedyś drzewa figowe były wykorzystywane do produkcji tego surowca, zostały wyparte przez drzewa kauczukowe (Hevea brassiliensis), które są bogatsze w kauczuk.

Fikusy, choć są łatwe w uprawie, bywają wybredne. Fikus wierzbowy nie jest tu wyjątkiem. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak go pielęgnować. Jeśli odpowiednio zadbamy i umieścimy fikusa w odpowiedni sposób, możemy cieszyć się zdrowym i pięknym pniem przez wiele lat.

Fikus wierzbolistny w wałbrzyskiej palmiarniWillowleaf

fikus a fikus wąskolistny

Willowleaf

Ficus binnendijkii (fikus) to dzika roślina rosnąca w Indiach, Azji Wschodniej i Chinach. Może osiągać wysokość kilkunastu metrów! Bywa nazywany wąskolistnym. Jednak w sklepach częściej sprzedawana jest jako wierzbówka. Jest to dodatek do odmiany "Alii", Ficus binnendijkii, "Alii". Odmiana "Alii" wyróżnia się zwartym, krzaczastym, kolumnowym pokrojem. Ważne jest, aby roślina miała ciemnozielone, zdrowe liście. ?

Jest to bardzo długowieczna roślina, która po kilku latach może urosnąć do znacznej wysokości. Najpiękniejszą ozdobą u tego gatunku fikusa są podłużne, zwisające liście, które wyglądem przypominają liście bambusa i wierzby płaczącej.

Liście fikusa wierzbowego

. Jak uprawiać.

Fikusy

Są wspaniałą ozdobą naszych wnętrz, ale tylko wtedy, gdy mają gęste, zdrowe i zielone liście. Gdy fikus nie jest odpowiednio pielęgnowany, kolejne liście będą obumierać i odpadać. W końcu fikus będzie straszył gołą łodygą. Jak można tego uniknąć?

Temperatura i stanowisko

Fikus wierzbowy

Powinien być umieszczony w jasnym miejscu, ale bezpośrednie światło słoneczne latem i wiosną może spowodować uszkodzenia. Powinno się ją przenieść około 1-2 metrów od południowego okna. Mój okaz był z powodzeniem uprawiany przy dużym oknie balkonowym skierowanym na wschód. Nie dostaje jednak bezpośredniego światła słonecznego nawet rano. Parapet północnego okna to również dobre miejsce dla wierzbownicy.

Latem idealna temperatura, którą powinniśmy zagwarantować fikusowi to 20-25 stopni C. Zimą nie powinna ona spadać poniżej 15 stopni C. Niższe temperatury mogą spowodować, że fikus straci liście.

Uwaga zieloni!!! 
??? ??? Powinno się pozwolić mu rosnąć w jednym miejscu, a nie przenosić w inne.

Nawożenie i podlewanie

W okresie wzrostu rośliny, czyli wiosną i latem, podlewaj ją często, czasem nawet dwa razy w tygodniu. Przed podlewaniem sprawdź suchość podłoża, sprawdzając palcem lub patyczkiem wykonanym z drewna.

Przy każdym drugim podlewaniu (w okresie wzrostu) dodaj do wody nawóz. Na przykład do roślin zielonych. Postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Jest tak wiele nawozów do wyboru, że trudno wiedzieć od czego zacząć. Czym, jak i dlaczego powinieneś zasilać swoje rośliny. ".

Zima to czas, kiedy przestajemy nawozić i ograniczamy podlewanie do absolutnego minimum. Figowce są wrażliwe i zimą trzeba je mniej podlewać. Dla spokoju ducha odłóżcie podlewanie na później, jeśli nie jesteście pewni czy to już czas. Fikusy wierzbowe lepiej znoszą okresy suche niż jednorazowe podlewanie. ?

Palmiarnia w WałbrzychuPodłoże

Przesadzanie i usuwanie

Każdej wiosny należy przesadzać młode rośliny fikusa wierzbolistnego. Dzięki temu fikus nie zostanie uszkodzony lub zbyt głęboko zakopany.

Korzenie i fikusy wierzbownicy,

Podobnie jak wszyscy jej kuzyni, figowiec lubi mieć możliwość oddychania, dlatego najlepiej nie używać nieprzepuszczalnego, uniwersalnego podłoża. Zamiast tego można użyć go jako podstawy do stworzenia mieszanki przyjaznej dla fikusa, która składa się z ziemi, perlitu/wermikulitu i piasku/żwiru w stosunku 3:1.
 Wskazówka autorstwa Zazieleni! ???? Od kilku lat staram się ekologicznie uprawiać rośliny. Całkowicie zrezygnowałem z gleby opartej na torfie. Ziemia bez torfu jest najlepsza dla roślin, które nie wymagają kwaśnego podłoża (w tym fikusów). Więcej o moim ekologicznym podejściu do uprawy roślin przeczytacie w poście Setny wpis! Moje pasje, trendy i sekrety uprawy roślin 
".

Przycinanie i rozmnażanie

Willowleafficus nie wymaga przycinania. Warto jednak to zrobić, jeśli chcemy zachować jej zwarty i gęsty charakter, najlepiej wiosną. Nie należy podrzucać pędów, lecz je ukorzeniać.

Sadzonki wierzchołkowe to najlepszy sposób na rozmnażanie fikusa. Weź sadzonki wierzch ołkowe o długości około 15 cm i usuń dolne liście (to na nich będą rosły korzenie). Aby pobudzić wzrost korzeni, można użyć podłoża do ukorzeniania lub innej metody. Używamy jak najmniejszego pojemnika. Nową sadzonkę umieszczamy w jasnym, ciepłym miejscu (między 25 a 30 stopni C). Po kilku miesiącach ukorzeniania fikus powinien mieć silne korzenie

. . Po upływie czasu, sadzonkę fikusa można przesadzić do docelowego podłoża. Wtedy można cieszyć się nową rośliną! ???? Fikus wierzbolistny może osiągnąć 2-3 metry wysokości!

Zabiegi pielęgnacyjne dla fikusa

Najlepszą ozdobą fikusa są jego liście. Dzięki nim rośliny wyglądają majestatycznie. Liście powinny być błyszczące, skórzaste i intensywnie zielone. Są one bardzo cenne i należy o nie dbać.

Jakie są najlepsze metody pielęgnacji moich fikusów?

  • Usuwanie kurzu: Przetrzyj liście fikusa wilgotną szmatką. Jest to ważne, ponieważ kurz może zatkać aparaty szparkowe, uniemożliwiając w ten sposób wymianę gazową (pobieranie dwutlenku węgla, a uwalnianie tlenu). Namoczyć ściereczkę w wodzie, dodać kilka kropel soku z cytryny.
  • Dla naszych roślin fikusowych prysznic z letnią, szczególnie w lecie, wodą jest najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu. Zabezpieczamy ziemię plastikową torbą lub innym zabezpieczeniem przed nadmiarem wody.
  • Stosowanie środków ochrony roślin -Odwielu miesięcy używam Canna Cure, aby stworzyć naturalną warstwę ochronną dla moich roślin. Eliminuje on również szkodniki takie jak wciornastki, mszyce i przędziorki oraz stymuluje wzrost roślin. Jest również w 100% naturalny!
  • Roztwór oleju neem może być stosowany jako alternatywna metoda zwalczania szkodników. Poświęciłam temu osobny wpis: "Olej neem -- najlepsza biologiczna metoda zwalczania szkodników". Jak go stosować? Przygotowanym roztworem oleju przecieramy liście fikusa.
  • Przycinanie pędów Zabieg ten stosuje się, gdy fikus chce się rozłożyć, być bardziej zwarty, rozłożysty i mieć bardziej harmonijne zachowanie. Wykonuje się to wiosną, a wycięte pędy ukorzeniają się.
 Porady Zazieleni Jeśli warunki są odpowiednie, rośliny fikusa mogą się dobrze rozwijać. W pewnym momencie będziesz musiał rozważyć zainstalowanie podpory. The post " Podpory do roślin doniczkowych - paliki, słupki, drabinki i inne
. " znajdziesz wiele inspiracji i porad na ten temat. Fikus wierzbolistny (Ficus binnendijkii)

Uprawa fikusa wierzbolistnego: Problemy

Jak już wspomniałem, fikus wierzbolistny (ang.

Rośliny są wrażliwe na zmiany temperatury i światła, a zwłaszcza przeciągi. Są to pewne oznaki, że roślina słabnie.
  • Żółte plamy i brązowe plamy na liściach mogą być oznaką żerowania przędziorków. Należy natychmiast sprawdzić dolną stronę! Przędziorki często pojawiają się wraz z pajęczyną. Należy usunąć przędziorki z zaatakowanych liści, a następnie potraktować roślinę odpowiednim pestycydem. Dowiedz się więcej o przędziorkach na stronie "Sezon na przędziorki". Jak rozpoznawać, zwalczać i zapobiegać przędziorkom? ",
  • Obwisłe liście fikusa, które z czasem stają się żółte i opadają, zwykle wskazują na słabe nawadnianie, nadmierne podlewanie lub wysychanie. Może to prowadzić do problemów z korzeniami. Jeśli fikus został wysuszony, można namoczyć doniczkę w wodzie, aż osiągnie przyzwoity poziom wilgotności. Jeśli roślina była nadmiernie podlewana, można wyciągnąć ją z podłoża i oczyścić korzenie przed przesadzeniem jej do nowej, dobrze odsączonej mieszanki. Środek grzybobójczy jest zalecany do stosowania, gdy fikus jest zainfekowany przez chorobę grzybową.
  • Białe kępki znajdujące się na liściach fikusa są najprawdopodobniej spowodowane przez wełnowca. Można je oczyścić wacikiem nasączonym spirytusem. Polecam jednak przeczytać post "Małe białe plamki na roślinie". Trzy sposoby na pozbycie się mączniaka.
  • Możliwość rozwoju liści fikusa usychających końcówkami to jeden z powodów, aby nie uprawiać go w suchym miejscu. Chociaż roślina jest bardzo przystosowana do takich warunków, fikus może usychać, jeśli jest narażony na niską wilgotność.
Jeśli fikusy nie są odpowiednio pielęgnowane, mogą stracić liściePodsumowanie

Subiektywny ranking niedocenianych roślin Zazieleni umieszcza fikusa Willowleaf na szczycie, ponieważ rzadko widuję go wśród innych miłośników roślin. Długie, wąskie i ciemnozielone liście są

Wierzbowe i wąskolistne odmiany fikusa są piękne. Wnoszą do wnętrza odrobinę orientu. Ten fikus jest moim ulubionym, ponieważ od wielu lat rośnie w moim ogrodzie w tym samym miejscu. Nie zrzuca liści i lubi delikatne suszenie.

Pełny ranking niesłusznie niedocenianych gatunków roślin znajdziecie tutaj. ?

Jeśli posiadasz wierzbówkę, daj nam znać w sekcji komentarzy. Zdjęcia mile widziane! ???? Masz dodatkowe pytania dotyczące uprawy fikusa lub masz inne pytania?

Jeśli uważasz, że mój blog jest inspirujący i pouczający, będzie mi niezmiernie miło, jeśli wpłacisz symboliczną złotówkę poprzez przycisk poniżej. Pieniądze przeznaczę na zakup domeny i serwera, aby nasz blog mógł się rozwijać!

Zapraszam również na strony Zazieleni w mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie, gdzie znajdziesz więcej inspiracji i porad. Każdy like się liczy i pomaga rozwijać się blogowi!

Niech Zazieleni dalej się rozwija! Cześć: ??????? ?M.

Źródła inspiracji:
"Cudowna moc roślin", F. Bailey, wyd. Filo
"Kwiaty w domu", D. Metera, wyd. Prószyński i S-ka
"Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie", I. Kiljańska, wyd. PWRiL
"Ilustrowana encyklopedia roślin", wydawnictwo Agora SA
"Kwiaty w moim domu", wydawca Hachette Polska.