Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Kiedy wybielić drzewa?

Bielenie drzew jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym chroniącym przed uszkodzeniami spowodowanymi przez niskie temperatury. Jest to najlepszy sposób na utrzymanie drzew owocowych w dobrym zdrowiu. Dzięki temu wierzchnia warstwa pozostanie nienaruszona i zapobiegnie uszkodzeniu kory. Co to jest wybielanie? Jak najlepiej dbać o pnie i gałęzie drzew owocowych? Z tego artykułu dowiesz się, jak chronić drzewa podczas zimy i jak je wybielić.

Na czym polega praca przy wybielaniu drzew?

Proces bielenia drzew polega na pokryciu dolnej powierzchni pnia mlekiem wapiennym. Chroni ono drzewa, a dokładniej korę. Celem bielenia pni drzew owocowych jest zapobieganie uszkodzeniom mrozowym. W celu ochrony przed nimi pień jest częściowo odbijany od promieni słonecznych, aby nie był zbytnio narażony na wahania temperatury. Jak rozpoznać, czy drzewa owocowe doznały wewnętrznych lub zewnętrznych uszkodzeń tkanek? Najbardziej widocznymi objawami są rany zgorzelinowe lub pionowe pęknięcia pni drzew.

Szukasz sposobów na zabezpieczenie roślin przed zimą? Nasz artykuł to:

Które pnie drzew owocowych powinieneś wybielić?

W przypadku drzew o wąskich pniach najlepiej zlecić zabieg bielenia. Uszkodzenia kory mogą być również spowodowane przez kruche krzewy owocowe. Bielenie drzew wapnem jest dobrym rozwiązaniem dla wiśni, śliw i jabłoni. Te drzewa owocowe są najbardziej narażone na zgorzel.

Wybielanie drzew owocowych - kiedy i jak je wybielić?

Choć można wybielać pnie również pod koniec grudnia, najlepiej zrobić to w styczniu lub lutym. Dlaczego? Dlaczego. Jednorazowe bielenie drzew wystarczy do początku wiosny i zapobiegnie przemarzaniu gałęzi. Jeśli bielimy drzewa owocowe pod koniec jesieni, kiedy są obfite deszcze i można je jeszcze bielic, warto powtórzyć proces na wypadek, gdyby wapno się starło.

Zastanów się również, jak pielęgnować trawnik po zimie.

Co można wykorzystać do wybielenia drzew?

Do wybielania drzewek można kupić gotowe lub stacjonarne preparaty. Najpopularniejszą metodą jest stosowanie mleczka z wapna. Tlenek wapnia (wapno palone) to najtańszy rodzaj wapna nadający się do produkcji mleka. Wapno należy wymieszać z wodą (1kg/5l). Do roztworu wapna palonego można opcjonalnie dodać trochę gliny lub kory brusznicy. W przypadku użycia tych substancji kora będzie bardziej stabilna. Gotowa mieszanka może być użyta po dokładnym wymieszaniu.

Do wybielania drzew owocowych można również użyć farby emulsyjnej. Choć jest ona trwała i łatwa w czyszczeniu, nie jest to najlepsza metoda. Najlepiej dodać wapno, aby preparat był trwalszy.

Jak wybielić drzewa Jak prawidłowo wybielić drzewa

Zanim zaczniemy wybielać drzewa owocowe, warto poznać odpowiednią technikę. Gdy opanujesz już przygotowanie substancji, nałóż ją na pnie drzew za pomocą szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Pozwoli Ci to na równomierne rozprowadzenie roztworu wapna, ale możesz też użyć opryskiwaczy, aby przyspieszyć proces wybielania. Ten patent to oszczędność czasu i ekonomia, ale także możliwość wykorzystania produktu do ochrony drzew.

Promienie słoneczne najbardziej nagrzewają powierzchnie drzew od strony południowej. Wybielanie drzew od południa zapewni ochronę pni drzew. Aby uatrakcyjnić pracę, można pomalować cały pień. Dobrze rozłożony preparat to nie tylko skuteczna forma ochrony, ale także element dekoracyjny.

Podczas bielenia drzew owocowych należy również zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podczas pracy powinieneś chronić oczy, aby uniknąć podrażnień. Dobrym pomysłem jest, abyś przed rozpoczęciem pierwszego wybielania drzewek zainwestował w okulary ochronne. Jeśli produkt dostanie się do oczu, natychmiast przepłucz je letnią wodą.

Jak możesz pomóc drzewom owocowym?

Alternatywne sposoby ochrony drzew mogą być również stosowane do wybielania. Mleko wapienne jest najlepszą metodą ochrony drzew owocowych. Jako osłony można jednak użyć słomy lub białej agrowłókniny. Te plastikowe osłony chronią drzewa owocowe przed uszkodzeniami i zapobiegają ogryzaniu kory.

Dowiedz się więcej o procesie sadzenia drzew owocowych.

Dlaczego warto wybielić pnie drzew?

Bielenie to świetny sposób na zabezpieczenie drzew i krzewów przed skutkami zmiennych temperatur. Dzięki temu zwiększysz szanse na wydanie zdrowych owoców. Wybielanie drzew w odpowiednim czasie uchroni je przed przedwczesnym wzrostem. Zaczną wtedy kwitnąć, gdy będą gotowe. Dzięki temu rośliny pozostaną w dobrym zdrowiu aż do wiosny.