Najnowsze artykuły

Inteligentne podlewanie w ogrodzie

Podlewanie ogrodu może być albo wielkim obowiązkiem, albo okazją do refleksji w stylu Zen. Jeśli używasz odpowiednich narzędzi, praca idzie szybciej...

Czytaj Więcej

Właściwości lecznicze bazylii

Bazylia jest ziołem, które można łatwo kupić na stoisku w supermarkecie. Wielu z nas przynosi do domu garnek bazylii, aby później dodać jej liście do spaghetti lub pesto, aby wzmocnić smak tych potraw lub wręcz go stworzyć. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że oprócz niewątpliwych walorów smakowych, bazylia posiada również niezwykłe właściwości lecznicze.

Reumatyzm, zapalenie stawów i obrzęki.

Badania przeprowadzone przez naukowców dowodzą, że eugenol zawarty w liściach bazylii posiada aktywne cząsteczki, które są bardzo skuteczne w łagodzeniu stanów zapalnych stawów. Wyciąg z bazylii przyjmowany przez ledwie 24 godziny może znacząco zminimalizować obrzęk i ból stawów, a jego działanie jest porównywalne z działaniem silnych leków.

Stres i depresja

Uważa się, że bazylia pomaga wyeliminować napięcie nerwowe. Łagodzi zmagania z depresją, bezsennością, lękami i nadpobudliwością, a także znacznie poprawia nastrój. Lekarze zalecają w chwilach stresu żucie kilku listków bazylii lub wdychanie zapachu bazylii rozgniecionej w palcach.

Właściwości bazylii

Kaszel i stany zapalne jamy ustnej

Bazylia posiada silne właściwości ściągające (napotne), dzięki czemu z powodzeniem może być stosowana jako płyn do płukania jamy ustnej w okresie rekonwalescencji oraz po inwazyjnych zabiegach stomatologicznych. Zmniejsza przekrwienie błony śluzowej, a w postaci naparu pomaga oczyścić oskrzela z zalegającej w nich wydzieliny.

Stany zapalne skóry, zaskórniki, ukąszenia owadów.

Sok ze zmiażdżonych liści świeżej bazylii może być stosowany jako tonik do twarzy, który nakłada się na obszary z problemem zaskórników. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antyseptycznym nadaje się również do leczenia stanów zapalnych skóry i łagodzenia swędzenia spowodowanego ukąszeniami owadów.

Migrena i zaburzenia widzenia

Bazylia jest bardzo skutecznym środkiem, który pomaga w leczeniu migreny. Wystarczy zaparzyć łyżkę suszonej bazylii w szklance gorącej wody i z gotowego naparu zrobić kompres na czoło. Herbata z gotowanych nasion bazylii, wzbogacona jej świeżymi liśćmi, może być również stosowana do przemywania oczu, w ich stanach zapalnych.