Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Wilga trójlistna - Moja pierwsza roślina

Moja podróż z roślinami rozpoczęła się, gdy otrzymałam od babci trójlistkową wilczomlecz. Babcia mówiła, że wilczomlecz trzeba podlewać tylko w razie przypomnienia. Chciałam, aby moja pierwsza roślina była łatwa w pielęgnacji. Wydawało mi się, że jest to idealna roślina dla amatora, w co wtedy wierzyłem. Dzięki zdobytej wiedzy i z perspektywy czasu zdaję sobie sprawę, że wilczomlecz wymaga więcej uwagi, aby dobrze rosnąć.

Spis treści
  1. Opis zakładu
  2. Ciemna strona wilgi trójlistkowej - niebezpieczny okaz
  3. 7 wskazówek, jak skutecznie pielęgnować wilgę trójlistną
  4. Rozmnażanie storczyka trójlistkowego
  5. Życie storczyka trójlistkowego jest zagrożone przez szkodniki i choroby
  6. Podsumowanie

Opis zakładu

Istnieje ponad 200 gatunków wilczomleczy. Ich wygląd może być różny, więc można je zobaczyć jako małe drzewko, rozłożysty krzew, a nawet jako kuliste. Choć możliwe, że mam sentyment do tego konkretnego gatunku wilczomlecza, to wilczomlecz trójlistkowy należący do rodziny Euphorbiaceae jest moim ulubionym. Jest prawie tak wysoka jak sufit w domu mojej babci i klasa biologii.

Ciekawostka Uważa się, że rodzaj "Euphorbia", który jest obecnie znany jako Numidia, został nazwany na cześć Judy II (obecnie Algieria), który żył między 50 p.n.e. a 19 n.e. Po pierwszym spotkaniu z "dziwną" rośliną, król nazwał ją Euphorbus po swoim lekarzu. 

Wolfsbane to świetny wybór do dekoracji biur i mieszkań. Może być również stosowany do dekoracji ogrodów i biur (o ile temperatura nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza w dzień i w nocy). Wilczomlecze znane są z tego, że są kosmopolitami, ponieważ można je spotkać na każdym kontynencie, oprócz biegunów. Czują się jak w domu i świetnie wyglądają. Orchidea trójpręcikowa ma egzotyczny wygląd, który wzbogaci Twoje wnętrze.

Wilga trójlistkowa z fikusowym porostem bambino'

Wilczomlecz pochodzi z południowej Afryki. Można go jednak uprawiać również w warunkach domowych, tworząc niesamowite kolekcje żebrowanych łodyg z rzędami i rzędami maleńkich łyżeczkowatych listków, zwłaszcza na szczytach roślin (zwykle w okresie wegetacji). Chociaż te liście nie są zbyt trwałe, można się nimi cieszyć przez jakiś czas.

Pamiętaj Układ i proporcje liści na górnych partiach łodygi zależą od panującego w naszych domach światła słonecznego i wilgotności. Nie należy się niepokoić, jeśli część liści opadnie podczas zimy. 

Należy pamiętać, że jest to sukulent, a dokładniej sukulent łodygowy. Sukulent ten ma kandelabrowy pokrój i często mylony jest z kaktusem ze względu na grube łodygi pokryte krótkimi, ostrymi kolcami. Ciernie te mierzą około 5 mm długości, co może czasem utrudniać transport. Każdy kaktus może być uznany za sukulenta. Jednak nie wszystkie sukulenty są kaktusami. Wilczomlecz trójpręgi należy do sukulentów tak jak kaktusy. Jest sukulentem, co oznacza, że w swoich organach zatrzymują wodę. Kaktusem jednak nie jest (gdyż w przeciwieństwie do kaktusów ma wiele zielonych liści).

Ciekawostka Euphorbia trigona, nazwa gatunkowa, ma korzenie greckie. Wywodzi się od słów treis (tris = trzy) i gonia (gonia = kąt). 

Ciemna strona wilczomlecza trójlistkowego - niebezpieczny okaz

Wolfsbane nie jest dobrym wyborem, ponieważ zawiera trujące soki. Należy chronić dzieci, zwierzęta domowe i siebie przed niebezpieczeństwem zatrucia. Podczas przesadzania rośliny należy koniecznie używać rękawic.

Trujący sok z wilczej jagody to gęsta, biała ciecz, która zawiera substancje euforbinowe, euforbinowe i cyjanogenne. Ich spożycie może spowodować nudności, wymioty, biegunkę, a nawet śmierć. Należy pamiętać, że poważne przypadki zdarzają się rzadko. Sok ten jest gorzki i ciężkostrawny, dlatego trudno jest połknąć go tyle, aby zagrozić naszemu życiu.

7 wskazówek, jak skutecznie pielęgnować wilczomlecz trójlistkowy

Nie jest to roślina wymagająca. Jak mówiła moja babcia, nie obrazi się (a nawet będzie wdzięczna), jeśli o niej zapomnimy. Jeśli jednak chcesz cieszyć się pięknym wyglądem swojej rośliny, oto kilka zasad. Siódemka to szczęśliwa liczba, dzięki której nasza roślina będzie wyglądać wspaniale.

  • Twoja wilga trójlistkowa powinna być umieszczona w słonecznym miejscu Jest to jeden z niewielu sukulentów, który wytrzymuje półcieniste zakątki. Odkryłem jednak, że wyhoduje piękne zielone liście, jeśli umieścimy go w słonecznym miejscu.
  • Można go trzymać w domu, jeśli znajduje się w cieplejszym klimacie, gdzie temperatury nie spadają poniżej 12 stopni. Uwielbia najbardziej ciepłe miejsca (około 22-25 stopni C), ale na zimę najlepiej przenieść ją do chłodnego pomieszczenia (15 stopni C).
  • Dobrze znosi suche powietrze, a takie właśnie panuje w naszych mieszkaniach w sezonie grzewczym.
  • Wilczomlecz trójlistkowy powinien być sadzony w dobrze zdrenowanej glebie o neutralnym pH. Wilczomlecz polecam posadzić w podłożu torfowym z ziemią ogrodową i piaskiem lub specjalnym podłożu do uprawy sukulentów i kaktusów.
  • Podlewaj umiarkowanie, najlepiej po przeschnięciu gleby (pamiętaj, że to sukulent, więc w jego organach gromadzą się zapasy wody). Zimą sporadycznie, nawet co 2-3 tygodnie.
  • Nawozić nawozem do kaktusów od wiosny do późnego lata
  • Przesadzać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, a najlepiej pozwolić mu być w takim stanie, w jakim jest, a potem przesadzać, gdy będzie to konieczne.
Ciekawostka Wilczomlecz trójpręcikowy kwitnie .... ale głównie w swoim naturalnym, półpustynnym środowisku podczas zimowych deszczów. Wytwarza wtedy czerwone kwiaty. Niestety nie zakwitnie w naszych donicach w mieszkaniu. 

Rozmnażanie wilczomlecza trójlistkowego

Storczyk trójklapowy może dorastać do wysokości 2 metrów. Warto rozważyć możliwości jego odmłodzenia i sposoby rozmnażania. Sadzonki pędowe to niezawodna metoda rozmnażania tej rośliny. Polecam to na wiosnę, gdyż zwiększy to prawdopodobieństwo, że sadzonki szybko się ukorzenią w wilgotnej glebie.

Po oddzieleniu sadzonek, ścinamy wierzchołek każdego pędu około 10-15 cm od rośliny matecznej. Następnie moczymy końcówki naszych nowych sadzonek w ciepłej wodzie przez kilka minut, aby zatrzymać wypływający trujący biały sok. Gdy rana jest już sucha, możemy przystąpić do sadzenia.

Sadzenie nowej sadzonki w podłożu przepuszczającym bavery jest najlepszym rozwiązaniem. Możesz użyć mieszanki ziemi i perlitu w proporcji 1:2. Nad całością możesz umieścić plastikowy pojemnik (bez góry), aby przyspieszyć proces wzrostu i zadomowienia się w nowym środowisku.
Powodzenia!

Wilczomlecz trójklapowy jest podatny na choroby i szkodniki.

Zbyt duża ilość wody z nadmiernego podlewania to najczęstszy problem ze storczykami trójlistkowymi. Ogranicz podlewanie do jednego razu w miesiącu. Wbicie palca w podłoże da Ci wiarygodną informację o jego stanie. Jeśli nie jest, nie podlewaj go!

Jeśli zauważysz na swojej roślinie białą, mączystą warstwę, prawdopodobnie masz mączniaka. Jest to grzyb, który rozwinął się po nadmiernym podlewaniu i spowodował gnicie. Po zauważeniu oznak choroby, zainfekowane części wilczomlecza trójlistkowego należy natychmiast opryskać odpowiednim preparatem.

Roślinie tej może zaszkodzić również nadmierna wilgoć. Jak najbardziej, mogą je zaatakować mączniaki i przędziorki. Walka może być wyczerpująca dla obu stron.

Czy jesteś w stanie zauważyć wilgę trójlistną na swoim podwórku?

Podsumowanie

Nie musimy się obawiać dodania do naszej kolekcji wilgi trójlistkowej, Euphorbia trigona (mimo jej ciemnej strony). Doda ona egzotycznego wyglądu Twojej przestrzeni. Jej wyjątkowy układ pędów i duże rozmiary sprawią, że świetnie sprawdzi się w słonecznych miejscach.

A czy Ty masz wilgę trójlistkową? Opowiedz nam o niej w komentarzach!

M

.