Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Ekonomiczne warzywa - jakie są najbardziej opłacalne warzywa, które możesz uprawiać

Istnieje wiele powodów, dla których warto uprawiać własne produkty. Domowe warzywa są często świeższe, a więc bardziej odżywcze. Smakują lepiej. Dodatkowo, ogród wypełniony warzywami, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze, jest bardziej przyjazny dla portfela. Ale nie wszystkie warzywa pasują do modelu opłacalnego ogrodu. Przyjrzyjmy się najbardziej ekonomicznym warzywom do uprawy w przydomowym ogródku. 

Ogród efektywny kosztowo

Kiedy określamy warzywa do ekonomicznego ogrodu, niekoniecznie mówimy o najtańszych warzywach do uprawy. Zamiast tego, porównujemy koszty uprawy warzyw w domu z ceną, jaką zapłacilibyśmy za te same produkty w lokalnym sklepie spożywczym lub na targu rolniczym. 

Jest to najlepiej zilustrowane przez patrząc na uprawy, takich jak groch. Większość domowych ogrodników uzna, że bardziej opłaca się kupić worek mrożonego groszku w supermarkecie niż kupić nasiona [1] i poświęcić czas na uprawę, łuskanie i mrożenie groszku ogrodowego. 

Jednakże, jeśli pragnienie jest dodać świeże łuskany groch do sałatek lub sauté świeże snap i groch cukru dla stir-fry, spodziewać się zapłacić wysoką cenę za te specjalne warzywa w sklepie spożywczym. W tym przypadku, świeży groch może być opłacalne warzywa do uprawy w domu. 

pomidory warzywa zbiory

Identyfikacja warzyw opłacalnych

Inne czynniki do rozważenia przy wyborze ekonomicznych warzyw do uprawy obejmują:

Kupowanie roślin vs. nasion - Możesz wyhodować kilka roślin sałaty z paczki nasion o wartości 2 dolarów. Ale jeśli płacisz 2 dolary za sadzonkę sałaty, możesz porównać koszt rośliny z kosztem zakupu sałaty w sklepie spożywczym.
Dostępne miejsce w ogrodzie - ziemniaki i dynie są niedrogie i łatwe w uprawie, ale dają mniej plonów na stopę kwadratową powierzchni ogrodu niż inne warzywa. Jeśli pojemność ogrodu jest ograniczona, wybierz wysokoprodukcyjne, zajmujące mało miejsca warzywa, takie jak fasola tyczkowa [2] i cukinia.
Odmiany oryginalne i rzadkie odmiany hybrydowe - uprawa fioletowej papryki kosztuje tyle samo, co uprawa odmian zielonych. Jeśli więc wolisz smak, kolor lub kształt nietypowych odmian, przekonasz się, że te warzywa, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze, są rozsądną inwestycją w domowym ogrodzie.
Pracochłonność - Jak mówi przysłowie: "Czas to pieniądz". Skup się na gatunkach lub odmianach, które wymagają niewielkiej konserwacji i są odporne na szkodniki lub choroby.
Krótki sezon wegetacyjny - Zwiększ sezonowe plony, uprawiając kilka rzodkiewek [3] w tym samym miejscu lub na przemian z innymi roślinami o krótkim sezonie.
Wspólne warzywa oszczędzające pieniądze
Jeśli szukasz najtańszych warzyw do uprawy w domu, spróbuj swoich sił z poniższymi:

  • Brokuły - kontynuuj zbiory pędów bocznych, aby uzyskać najlepszą wartość.
  • Zioła - wybieraj byliny, takie jak tymianek, szałwia i mięta. Nie trzeba ich co roku przesadzać.
  • Sałata - sukcesywnie wysiewaj nasiona sałaty, aby zapewnić sobie stały dopływ zieleniny przez cały sezon wegetacyjny.
  • Papryka - wybieraj kolorowe odmiany papryki i pozwól im dojrzeć.
  • Fasola na tyczkach - Regularne zbiory fasoli, która zajmuje niewiele miejsca, zachęcają do jej uprawy.
  • Pomidory - Pomidory ogrodowe są bardzo wydajne i mają lepszy smak i jakość niż te kupowane w sklepie. 
  • Boćwina szwajcarska - łatwe w uprawie, odporne rośliny, które są bardzo wydajne do późnej jesieni.
  • Rzepa - Roślina o krótkiej porze roku, z jadalną zielenią i smacznym korzeniem.
  • Kabaczek zimowy - bardzo wydajne warzywo, które dobrze przechowuje się przez zimę. 
  • Cukinia - Zbieraj codziennie, aby utrzymać produkcję aż do mrozów.