Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Dieffenbachia - Druga młodość roślin

Serię "Druga młodość roślin" rozpoczynam od mojej ulubionej rośliny - Dieffenbachia Schott. Znana jest z pięknego ulistnienia i ciekawego pokroju. Ta zielona (i zabójcza!) tropikalna piękność jest uprawiana w naszym klimacie jako kwiat doniczkowy od ponad 150 lat. Kiedyś była to roślina pospolita w każdym polskim domu. Dziś świetnie prosperuje w supermarketach. Jest uważana za jedną z najciekawszych roślin ze względu na swoje niezwykłe właściwości.

Spis treści.
  1. Jak dbać o Dieffenbachia
  2. Problemy z Dieffenbachią
  3. Moja historia z Dieffenbachią
  4. Co zrobić, gdy dolne liście Dieffenbachii zaczynają brązowieć?
  5. Dlaczego woda kapie z mojej rośliny Dieffenbachia?
  6. Podsumowanie

Johann Friedrich Dieffenbach, cesarski ogrodnik, który uprawiał tę roślinę na wiedeńskich dworach, nadał jej nazwę. Picie soku z tej rośliny powoduje tak silne podrażnienie błon śluzowych, że uniemożliwia mówienie przez kilka dni. Dieffenbachia była używana do pojenia niewolników i służby. Jednak jej toksyczne właściwości były znane od dawna. Indianie amazońscy używali mieszaniny Dieffenbachii z kurarą (toksyna roślinna) do zatruwania strzał.

Dieffenbachia to piękna roślina, która wzbogaci wystrój każdego mieszkania, domu czy biura. Może rosnąć do dużych rozmiarów, a jej charakterystyczne liście dodają efektownego wyglądu do każdej przestrzeni.

  • Dieffenbachie w Palmiarni Poznańskiej

Jak dbać o Dieffenbachię

Podczas pielęgnacji Dieffenbachii należy przestrzegać kilku wskazówek:

  • Podłoże powinno reagować kwasowo, najlepszą mieszanką jest mieszanka torfu i kompostu organicznego;
  • Dieffenbachia najlepiej rośnie w jasnych miejscach, ale nie w pełnym słońcu. Dobrze rozwija się również w ciemnych zakątkach.
Uwaga Dieffenbachia kwitnie tylko w miejscach jasnych lub półcienistych! 
  • Nie polecam umieszczania rośliny na balkonie, gdyż słońce i wysokie temperatury mogą spalić jej liście.
  • Najlepsza temperatura to 15-25 stopni C. Maksymalna temperatura nie powinna być wyższa niż 30 stopni C.
  • Bardzo lubi dużą wilgotność powietrza i zraszanie;
  • Słabo toleruje spaliny samochodowe i przeciągi;
  • Nie jest gatunkiem wymagającym, ale lubi być utrzymywany w odpowiedniej wilgotności;
  • Gdy wierzchnia warstwa podłoża wyschnie, można użyć wody deszczowej lub destylowanej.
Nie zapomnij!!! Roślina jest toksyczna, więc podczas jej przesadzania noś rękawiczki. Jeśli masz odmianę o białej barwie, Twój nawóz nie powinien mieć wysokiej zawartości azotu. W przeciwnym razie liście zmienią kolor na zielony!

Problemy z Dieffenbachia

Dieffenbachia może być dotknięta zbyt dużą ilością wilgoci. Dieffenbachia cierpi na ten sam problem, co inne rośliny doniczkowe. Posadź roślinę w dobrze zdrenowanej glebie i delikatnie podlewaj, aby utrzymać wilgoć w glebie, nie pozwalając jej wyschnąć. Dieffenbachia nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Preferują jasne miejsca i półcieniste zakątki. Jest to szczególnie ważne wiosną i latem, kiedy jest więcej słońca i jego promienie mogą spalić roślinę.

Moja historia z Dieffenbachią

Zaadoptowałam moją Dieffenbachię. Poprzedni właściciel nie mógł sobie poradzić z jej wielkością, a dodatkowo przeszkadzało mu to, że roślina nie rosła prosto. Widać to na pierwszym zdjęciu poniżej. "Odświeżyłem" ją poprzez obcięcie łodygi 15-20 cm nad ziemią. Odciętą część ukorzeniłem w wodzie, a korzenie pozostawiłem w ziemi. Tą prostą metodą wyrosła kolejna Dieffenbachia. Na pierwszym planie jest Dieffenbachia, która wyrosła bezpośrednio z korzenia. Za nią jest odcięta część, która ukorzeniła się w wodzie po kilku dniach!

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia, które zrobiłem przed i po adopcji.

  • 3 marca
  • 31 marca
  • 21 sierpnia

Co zrobić, gdy dolne liście na Dieffenbachii zaczynają brązowieć?

Liście Dieffenbachii brązowieją naturalnie, gdy pojawiają się nowe liście. Nie bądź zaniepokojony jeśli dolne liście zaczną "umierać". Możesz je odciąć i utrzymać roślinę w porządku lub możesz pozwolić im wyschnąć przed usunięciem zbrązowiałych liści. Jeśli masz ten problem, nie używaj środków chemicznych! Możecie być pewni, że jest to naturalna kolej rzeczy.

Dieffenbachia jest dotknięta nie tylko przez te problemy. Jest również podatna na inne choroby i owady, takie jak przędziorki, wciornastki i mączniaki...). Ten wątek zostanie poruszony w osobnym i długim poście. Do tego tematu wrócę w najbliższym czasie.

Dlaczego z mojej rośliny Dieffenbachia kapie woda?

Moi przyjaciele często zadają mi to pytanie, gdy zauważają kropelki wody na końcówkach liści Dieffenbachii. Jest to efekt uboczny transpiracji, który można zaobserwować u innych roślin. Jest ona odpowiedzialna za regulację temperatury roślin. Parowanie odbywa się w nadziemnych częściach rośliny przez aparaty szparkowe lub pokrywającą zewnętrzną warstwę komórek kutykulę.

Podsumowując.

Chciałam rozpocząć ten cykl o roślinach doniczkowych od podkreślenia rośliny, na którą zawsze zwracam uwagę będąc w kawiarni, restauracji, palmiarni czy czyimś domu. Porównuję ją z moją własną rośliną w mieszkaniu. Jej charakterystyczne liście są dla mnie łatwe do rozpoznania. W dobrych warunkach może osiągnąć 2 m wysokości i przyrastać 30 cm rocznie.

Dieffenbachie można spotkać również w Palmiarniach. O jednej z nich napisałam niedawno post.

Czy jesteś właścicielem Dieffenbachii? Może kupiliście ją po przeczytaniu tego wpisu? Powiedz nam w komentarzach, co o niej myślisz!