Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Caladium jest najbardziej kolorową rośliną w kolekcji. Rośnie przez cały rok

Kalady zachwycają żywymi kolorami, które prezentują na dużych liściach. Mogą one być białe lub różowe, czerwone lub cytrynowo-zielone z domieszką innych kolorów. Te rośliny z zestawu Avatar mogą być uprawiane w ogrodzie, na tarasie lub w domu. Jak cieszyć się ich pięknem jak najdłużej? Podpowiadamy!

Spis treści
 1. Caladium to roślina pochodząca z kosmosu.
 2. Pamiętaj .... zanim kupisz Caladium
 3. Caladium i jego wielokolorowe odmiany
 4. Jak uprawiać kaladium przez cały rok?
 5. Uprawa kaladium Uprawa kaladium.
 6. Problemy z kaladium
 7. Podsumowanie

Caladium to roślina pochodząca z kosmosu.

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem kaladium, nie mogłem uwierzyć, że to roślina. Natychmiast przeszukałem Internet, aby zobaczyć, co kryje się pod nazwą "Caladium". Byłem w szoku - ta roślina, która wyglądała jakby pochodziła z innej galaktyki, może być z powodzeniem uprawiana w Polsce! Bulwy kaladium można kupić w rozsądnych cenach. Kaladium można również kupić już wyhodowane.

Kaladium nie pochodzi z kosmosu. Pochodzi z brazylijskich lasów deszczowych. Uprawiana była głównie w szklarniach przez profesjonalnych ogrodników, którzy mogli zapewnić roślinie najlepsze warunki do wzrostu. Ważna jest wysoka temperatura, wilgotność i duża ilość światła. Dziś, dzięki licznym krzyżówkom oryginalnego gatunku, możemy znaleźć na rynku odmiany w kolorach, o których nawet nam się nie śniło. Możemy również znaleźć takie, które nie sprawią większych problemów nawet początkującym hodowcom roślin? ?????????? ?

Zobacz ten post na Instagramie. Wyświetl ten post na Instagramie.

post udostępniony przez Plants | Decor | Inspiration (@indoorplants_decor)

Kaladium wytwarza każdej wiosny piękne wielokolorowe liście w kształcie serca w naszym klimacie. Mają 50 cm wysokości i wyrastają z doniczki na cienkich łodygach. Liście kaladium opadają na zimę.

Ciekawość zieleni!???? Kalady mogą kwitnąć latem, jeśli są silnymi okazami. Kwiaty są matowe i nie mają zapachu. Kwiaty można usunąć, jeśli nie planuje się zbierania nasion. Zaoszczędzi to roślinie energii i zapobiegnie marnowaniu jej na uwalnianie nasion.

Należy o tym pamiętać przed zakupem kaladium.

Niektóre odmiany tej wieloletniej rośliny bulwiastej są dość wymagające. Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi liśćmi kaladium tak długo, jak to możliwe, ważne jest, aby wiedzieć co nieco o uprawie roślin. Po przeczytaniu tego artykułu, nawet najbardziej "zieloni" entuzjaści roślin będą dumni z posiadania kaladium! ? ?? ?

Bulwy kaladium zamawiam wiosną (koniec lutego/marzec), czyli wtedy, gdy są gotowe do posadzenia w doniczkach. To pozwoli im wyhodować pierwsze liście w ciągu kilku miesięcy, przy odpowiedniej uprawie. Producenci roślin są już dostępni dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą czekać. W sklepach możemy znaleźć kalady, które zostały już wyhodowane. Znamy odmianę rośliny, którą kupujemy, a także wiemy, że kaladium zostało "wyhodowane" przed zakupem. Takiej pewności nie ma przy zakupie bulw.

Kupując wyrośnięte kaladium:

 • Roślina ma w pełni rozwinięte liście i pąki nowych liści.
 • Ogonki liściowe nie wykazują oznak uszkodzeń i są wolne od szkodników, takich jak mszyce.
Uwaga Zieloni!!!? Kalady uwielbiają wysokie temperatury. Kupując je wiosną i latem, należy upewnić się, że temperatura na zewnątrz nie jest niższa niż 20 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura jest niższa niż 20 stopni Celsjusza, należy chronić roślinę przed zimnem. Więcej informacji można znaleźć w poście "Nie kupuj roślin zimą".

Kaladium i jego wielokolorowe odmiany

Odmiany kaladium należą do najbardziej kolorowych, podobnie jak krotony i pokrzywy. Wielu miłośników roślin może być zdezorientowanych różnorodnością kolorów i odmian. Istnieje wiele odmian, które łączą w sobie między innymi kolory zielony, różowy, biały, czerwony i biało-srebrny ???????????????? Nerwy odmian również różnią się kolorem. Najlepiej poszukać tub kaladium na stronach internetowych i wybrać te, które nam się najbardziej podobają. Pamiętam, jak trudno było wybrać tylko trzy odmiany spośród setek, które były dostępne. W końcu podjąłem decyzję i dodałem następujące odmiany do mojej kolekcji.

 1. Freida Hemple - liście w kolorze czerwono-zielonym.
 2. "Pink Beauty" - o zielono-różowych liściach z białymi akcentami.
 3. "Miss Muffet" - limonkowo-zielone liście z różowymi plamkami.

Wolę "Pink Beauty" od "Miss Muffet". Przyjaciele zgadzają się również, że oba gatunki są kosmopolityczne! ? ?? ?

Powiedz mi w komentarzach, jaką odmianę kaladium preferujesz. Jestem ciekaw, co wybierzesz! Jeśli już posiadasz tę roślinę, pochwal się nią w komentarzu. ?? ?

Jak uprawiać kaladium przez cały rok?

Lato

Bulwy są ozdobione pięknymi, wzorzystymi liśćmi na delikatnych ogonkach liściowych latem, mniej więcej od czerwca do sierpnia. Temperatura jest bardzo ważna dla uprawy Caladium. W okresie wzrostu ważne jest utrzymywanie temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Utrzymujemy również wysoką wilgotność (minimum 60%). Podlewamy, gdy podłoże lekko przeschnie. Ja swoje kaladium uprawiam na zabudowanym balkonie, więc latem podlewam je nawet 3-4 razy w tygodniu. Co dwa tygodnie zasilamy rośliny nawozem.

Jesień ?? ?

Kaladium zaczyna więdnąć od września do listopada. To normalne, że liście więdną. Nie martw się, ale pozwól roślinie przejść przez ten proces. Przestajemy podlewać roślinę, gdy liście całkowicie obumrą.

Zima

Pozostaw bulwy w doniczkach od grudnia do początku marca, aby mogły wyschnąć. Należy pamiętać, że temperatura w miejscu zimowania bulw powinna wynosić 16-18 stopni Celsjusza. Może to być piwnica lub inne suche pomieszczenie.

Porada Zazieleni!
Bulwy można również przechowywać w kartonowych pudełkach lub papierowych torbach. Bulwy wyjmujemy z ziemi, czyścimy i odcinamy pozostałe korzenie i liście. Następnie pozostawiamy je do wyschnięcia na 24 godziny. Na odcięte miejsca nakładamy środek grzybobójczy. Dopiero wtedy bulwy są przygotowywane do zimowania w ciepłym, suchym i ciemnym miejscu.

Wiosna? ?? ?

Nadszedł czas, aby wznowić okres wzrostu kaladium. Wyjmujemy bulwę z doniczki i oczyszczamy ją ze starej ziemi, uważając, aby nie uszkodzić korzeni. Następnie sadzimy bulwy stożkiem wzrostu do góry w świeżo przygotowanej mieszance. Najlepsze są doniczki z otworami na dnie. Bulwy można również obudzić za pomocą mchu, keramzytu, perilli lub hydroponiki. Na początku podlewaj je obficie, ale stopniowo zmniejszaj ilość wody, aż zobaczysz pierwsze liście. Kalady z radością rozpoczynają nowy cykl życia. Pamiętaj tylko, aby trzymać je z dala od wysokich temperatur i wilgoci.

Następna sekcja zawiera informacje na temat prawidłowej mieszanki podłoża, właściwego stanowiska uprawy i właściwego nawożenia.

Uprawa kaladium Uprawa kaladium.

Stanowisko i temperatura

Kaladium uprawia się w miejscu, w którym temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza podczas sezonu wegetacyjnego. Wybieramy lokalizację, która pozwala naszym roślinom otrzymywać jak najwięcej światła. Najlepszym miejscem będzie jasny obszar z rozproszonym światłem. Może to być ogród, balkon lub mieszkanie. Najlepiej będą wyglądać w domu. Kalady mają delikatne liście i nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ilość światła jest ważna dla rozwoju liści o kontrastowych kolorach.

Uwaga Zieloni!???? Im ciemniejsza gleba, w której sadzi się kaladium, tym szybciej wyblaknie kolor i rysunek liści. Oparzenia słoneczne są bardziej prawdopodobne na liściach o białych lub różowych liściach niż na nieco grubszych zielonych liściach. 

Podlewanie i nawożenie

Glebę należy podlewać wodą destylowaną o temperaturze otoczenia, najpierw obficie, a następnie umiarkowanie. Staraj się, aby była wilgotna przez cały czas. Nawozimy co dwa tygodnie od wiosny do lipca. Wybieramy nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Po stopniowej utracie liści bulwy przechowujemy w ciemnym i ciepłym miejscu (ok. 16-18 st. C).

Podłoże do przesadzania i przesadzanie

Bulwy należy sadzić w świeżej ziemi od końca lutego do początku marca. Jeśli bulwy zimowały w doniczkach, należy je wyjąć z podłoża i oczyścić. Mieszanka podłoża, której używam do uprawy kaladium to:

 • 70% uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych (bez dodatku torfu).
 • 30% środków spulchniających: Perlit, drobnofrakcyjna ekspandowana glina i wermikulit.

Po posadzeniu bulw w podłożu należy obficie podlać, aby pobudzić roślinę do wzrostu. Po pewnym czasie zmniejszamy podlewanie do umiarkowanej ilości, aż do pojawienia się pierwszych liści.

Uwaga Greens!???? Jeśli przesadzasz swoje pierwsze rośliny, unikaj używania doniczek, które mają zbyt dużo miejsca, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Najlepszą opcją jest sadzenie bulw najpierw w mniejszych doniczkach, a następnie w większych po pojawieniu się liści. Doniczka nie powinna być dużo większa niż bulwa. Należy pozostawić 2-4 cm odstępu między krawędzią a doniczką.

Przycinanie i rozmnażanie

Kaladium nie jest generalnie kształtowane przez przycinanie. Regularnie usuwamy zwiędłe, martwe liście sterylnym narzędziem.

może być używany do dzielenia bulw. Bulwy są po prostu zagęszczonymi, przekształconymi pędami. Do podziału wybiera się tylko zdrowe bulwy. Zabieg najlepiej wykonywać od jesieni do wczesnej wiosny, przed sadzeniem. Umytą i wysuszoną bulwę należy oddzielić ostrym, czystym narzędziem, takim jak nóż. Każda bulwa musi mieć co najmniej dwa do trzech pąków śpiących (zwanych również oczkami). Następnie układamy bulwy (pędy) tak, aby odcięte części znajdowały się na dole. Przykrywamy bulwy piaskiem lub mchem i czekamy do wiosny, aby je posadzić.

Problemy z uprawą kaladium

Jak w przypadku każdej rośliny, powinniśmy spodziewać się pewnych problemów podczas uprawy. Caladium musi być utrzymywane w zdrowym i pięknym stanie poprzez przestrzeganie powyższych wskazówek. Nieprzestrzeganie tych wskazówek może prowadzić między innymi do gnicia bulw z powodu nadmiernego podlewania lub poparzenia delikatnych liści wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. ?? ?

Lista problemów, które możemy napotkać na wspólnej ścieżce podczas zajmowania się kaladiami

 • Brązowe i zwiędłe liście kaladium mogą wskazywać na to, że roślina była uprawiana w chłodnym miejscu. Problem ten jest bardziej powszechny w przypadku uprawy kaladium na balkonie lub w ogrodzie. Roślinę należy jak najszybciej przenieść do pomieszczenia o temperaturze około 20 stopni Celsjusza.
 • Liście kaladium więdną i usychają. Dzieje się tak, gdy nie zapewniasz roślinie wystarczającej wilgotności (co najmniej 60%) lub jeśli jest uprawiana w miejscu, w którym jest narażona na przeciągi? ?? ?
 • Pleśń na kaladium. Nadmierne podlewanie jest oznaką, że stan rośliny nie jest dobry. Podlewaj roślinę umiarkowanie, utrzymując glebę wilgotną przez cały czas, ale nie nadmiernie, w fazie wzrostu. Usuń zainfekowane liście i ogranicz podlewanie. W razie potrzeby konieczne może być również przesadzenie rośliny do nowego, dobrze przepuszczalnego podłoża. Niekoniecznie do doniczki z dziurami na dnie!
 • Mszyce są najczęstszymi szkodnikami tej rośliny. Istnieje kilka sposobów, które okazały się skuteczne w pozbyciu się ich. Szczegóły można znaleźć w poście "Skuteczne metody pozbycia się mszyc".
 • Liście kaladium są suche i łamliwe. Przyczyną jest zbyt mała ilość wilgoci. Może to być również spowodowane zbyt rzadkim podlewaniem rośliny.
 • Gnijące bulwy kaladium. Bulwy rośliny mogą gnić, jeśli są narażone na zbyt dużą ilość wody. Może się to również zdarzyć, jeśli roślina jest uprawiana w dużej doniczce. Bulwy mogą gnić, jeśli są przechowywane w zbyt niskich temperaturach lub w miejscu o nadmiernej wilgotności. Pamiętaj, aby przechowywać bulwy w ciepłym, suchym i ciemnym miejscu.

Więcej informacji można znaleźć w tabeli przygotowanej przeze mnie w sekcji "Najczęstsze problemy z uprawą roślin doniczkowych i ich przyczyny". A także we wpisach w kategorii "Porady/Choroby i szkodniki". Zachęcam do zajrzenia do wpisów w kategorii "Porady / Choroby i szkodniki". ? ?? ?

Podsumowanie

Kaladium to oszałamiająca roślina, która każdej wiosny wytwarza duże liście w kształcie serca z podziemnych bulw. Będziesz przytłoczony liczbą dostępnych rodzajów kaladium. Zalecam przeszukanie Internetu w poszukiwaniu idealnej odmiany. Osobom bardziej doświadczonym polecam zakup bulw na początku roku. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami, najlepiej jest kupić roślinę, która już wyrosła. Kalady będą pięknie wyglądać na naszych parapetach - jestem w nich zakochana. ? ?? ?

Powiedz nam w komentarzach, czy masz kalady w swojej kolekcji. Czy masz jakieś dodatkowe wskazówki dotyczące ich uprawy?

Możesz również udostępnić zdjęcie w komentarzach lub w mediach społecznościowych, oznaczając Zazieleni. Jesteśmy na Instagramie i Facebooku.

Uczyńmy Zazieleni zielonymi! Cześć! ? ?????? ?
M.

Źródła inspiracji:
"Kwiaty w moim domu", wyd. Hachette Polska
"Cudowna moc roślin", F. Bailey, wydawnictwo Filo
"200 najpiękniejszych roślin doniczkowych", H. Heitz i A. Kögel, wydawnictwo Świat Książki
"Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie", I. Kiljańska, wyd. PWRiL