Najnowsze artykuły

Inteligentne podlewanie w ogrodzie

Podlewanie ogrodu może być albo wielkim obowiązkiem, albo okazją do refleksji w stylu Zen. Jeśli używasz odpowiednich narzędzi, praca idzie szybciej...

Czytaj Więcej

Uprawa trawy na wzgórzu - Jak uprawiać trawę na zboczach?

Jeśli mieszkasz na pagórkowatym terenie, Twoja posiadłość może mieć jedno lub więcej stromych zboczy. Jak już pewnie zauważyłeś, uzyskanie trawy na wzgórzu nie jest łatwą sprawą. Nawet umiarkowany deszcz może wypłukać nasiona, erozja wypłukuje składniki odżywcze z gleby, a wiatry mogą wysuszyć i zagęścić ziemię. Chociaż uprawa trawy na zboczu jest trudna, nie jest niemożliwa.

Czym charakteryzują się trawniki o dużym nachyleniu?

Trawniki o dużym nachyleniu to takie, których spadek wynosi 20% lub więcej. Nachylenie 20% powoduje wzrost wysokości o jedną stopę (91 m) na każde 1,5 m (5 stóp) odległości. Dla porównania, na zboczach o nachyleniu 15% lub większym niebezpieczne jest poziome koszenie trawnika ciągnikiem samojezdnym. Przy takim kącie ciągniki mogą się przewrócić.

Oprócz problemów z koszeniem, uprawa trawy na zboczu staje się coraz trudniejsza wraz ze wzrostem nachylenia. Właściciele domów o nachyleniu powyżej 50% powinni rozważyć możliwość obsadzenia podwórka roślinami okrywowymi lub zbudowania niskich murków, aby stworzyć tarasowe podwórko.

trawa wzgórze

Jak uprawiać trawę na zboczach?

Proces sadzenia trawy na trawnikach o dużym nachyleniu jest w zasadzie taki sam, jak wysiewanie nasion na trawniku o równej powierzchni. Zacznij od wybrania nasion trawy odpowiednich do warunków wzrostu, takich jak mieszanka trawy w pełnym słońcu lub gęstym cieniu. Przygotuj glebę, rozsyp nasiona i podlewaj trawnik do czasu ich zasiania. W przypadku uprawy trawy na zboczu dodatkowe wskazówki mogą ułatwić osiągnięcie sukcesu:

 • Wyrównaj teren. Przed posadzeniem trawy należy wyrównać teren, aby uzyskać łagodne nachylenie u góry i u dołu wzniesienia. Zapobiega to skalpowaniu górnej części wzniesienia i pozostawianiu wysokiej trawy na dole podczas koszenia.
 • Przygotuj glebę. Przed sadzeniem przygotuj glebę, dodając do niej nawóz i w razie potrzeby wapno. Dzięki temu siewki trawy szybciej się zadomowią.
 • Na zboczach należy rozważyć zastosowanie trawy o głębokim systemie korzeniowym. Gatunki takie jak bawole trawy [1] i kostrzewa czerwona rozłogowa [2] są lepiej przystosowane do warunków środowiskowych panujących na trawnikach położonych na zboczach.
 • Spróbuj zmieszać nasiona z glebą. Nasiona należy wymieszać z niewielką ilością gleby i zagęścić, aby zapobiec ich wymywaniu podczas ulew. Zalecana proporcja to 2 części nasion do 1 części ziemi.
 • Nasiona należy chronić, przykrywając je słomą. Na bardziej stromych zboczach do przykrycia nasion należy użyć siatki, grubej chusty lub burego płótna. Tkaniny te należy zakotwić, aby się nie zsuwały.
 • Uwzględnij odpływ wody. Przekieruj spływ wody, budując tymczasową drewnianą ścianę z tarcicy i drewnianych palików na górnej krawędzi obsianego obszaru.
 • Na zboczach o nachyleniu mniejszym niż 25% należy stosować siewnik szczelinowy lub plasterkowy. Rowki wykonane przez siewnik pomogą utrzymać nasiona w miejscu.
 • Spróbuj siewu hydroponicznego. W tej metodzie wykorzystuje się opryskiwacz do dostarczania nasion, mulczu, nawozu i środka wiążącego, który przykleja mieszaninę do powierzchni ziemi.
 • Zainstaluj koce na nasiona. Te biodegradowalne koce, dostępne w dużych sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, zawierają nasiona, nawóz i pokrycie ochronne. Rozwałkuj je, przylep i podlej.
 • Rozważ zastosowanie darni. Mówi się, że murawa [3] jest szybsza w zakładaniu niż nasiona. Użyj drewnianych palików, aby murawa nie zsuwała się z góry. Paliki w końcu zgniją, ale dopiero wtedy, gdy darń się ukorzeni.
 • Używaj gałązek lub wtyczek. Zarówno gałązki (żywe korzenie), jak i zatyczki (małe rośliny) są droższe niż siew, a wypełnienie terenu zajmuje więcej czasu, ale dobrze się sprawdzają.
 • Wreszcie, ochrona nowej trawy zapewni jej żywotność. Podlewaj trawnik podczas suszy, napowietrzaj go w razie potrzeby i ustaw kosiarkę na najwyższe ustawienie, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych zbyt krótkim przycięciem trawy.