Najnowsze artykuły

Inteligentne podlewanie w ogrodzie

Podlewanie ogrodu może być albo wielkim obowiązkiem, albo okazją do refleksji w stylu Zen. Jeśli używasz odpowiednich narzędzi, praca idzie szybciej...

Czytaj Więcej

Informacje o podjazdach przepuszczalnych: Dowiedz się, jak zrobić podjazd z trawy

Przepuszczalny podjazd może być wykonany z wielu materiałów, w tym z porowatego betonu lub asfaltu, kostki brukowej, plastiku i trawy. Celem podjazdu przepuszczalnego jest zapobieganie spływaniu wody burzowej. Wykonanie podjazdu z trawy jest stosunkowo proste i opłacalne w porównaniu z innymi opcjami. Czytaj dalej, aby poznać pomysły na trawiasty podjazd z kostki brukowej i nie tylko.

Co to jest podjazd z trawy i dlaczego warto go mieć?

Podjazd z trawy jest tak, jak brzmi: podjazd wykonany przynajmniej częściowo z trawy darniowej, a nie zbudowany w całości z asfaltu, betonu, żwiru lub kostki brukowej. Głównym powodem posiadania tego rodzaju podjazdu jest jego przepuszczalność dla deszczu i zapobieganie lub minimalizowanie odpływu wody burzowej.

Kiedy pada deszcz na tradycyjny podjazd, woda nie jest wchłaniana. Spływa ona na ulicę i do kanalizacji burzowej. Problem polega na tym, że spływając, zabiera ze sobą sól do odladzania, pozostałości benzyny i oleju, nawozy i inne substancje, które przedostają się do lokalnych dróg wodnych.

Podjazd przyjazny dla wody burzowej pomaga zapobiegać zanieczyszczeniom. Podjazd wykonany w większości z trawy jest dość tani, poprawia wygląd zewnętrzny i zmniejsza ilość soli potrzebnej zimą do zapobiegania gromadzeniu się lodu.

Trawiaste kostki brukowe, plastikowe kratki i podjazdy z wstążkami

Całkowicie trawiasty podjazd jest tak naprawdę tylko przedłużeniem trawnika, ale istnieją proste sposoby, aby oddzielić go od podwórka, a jednocześnie stworzyć bardziej przyjazny dla środowiska napęd.

Jedną z takich strategii jest użycie kostki brukowej. Są one wykonane z betonu lub innych materiałów i blokują się, tworząc komórki, w których rośnie trawa. Zazwyczaj są one umieszczone na żwirze lub podobnym podłożu, aby pomóc w drenażu.
Podobną strategią jest użycie plastikowych krat. W siatce znajduje się pokruszony żwir, który pomaga zatrzymać wodę deszczową, aby mogła wsiąknąć w glebę poniżej. Następnie można dodać glebę i nasiona trawy na górze lub po prostu użyć żwiru.
Podjazd wstęgowy nie jest nowym projektem, ale powraca, ponieważ ludzie starają się ograniczyć spływanie wody. Oznacza to po prostu stworzenie dwóch pasów betonu lub innego materiału podjazdowego z wstążką trawy pomiędzy nimi. Zmniejsza to powierzchnię podjazdu.

podjazd z trawy

Wykonanie podjazdu z trawy - wybór odpowiedniej trawy

Jeśli Twój samochód będzie jeździł i parkował na trawie, tak jak w przypadku użycia kostki brukowej lub plastikowej siatki, musisz wybrać trawę, która wytrzyma. Właściwy rodzaj zależy również od klimatu.

Dobre opcje dla wytrzymałej trawy, która poradzi sobie z samochodami, to bermudy [1], St. Augustine [2], zoysia [3] i życica trwała [4].

Należy również pamiętać, że trawa obumiera, gdy zbyt długo stoi nad nią samochód. Nie należy stosować podjazdów z trawy w miejscach, w których przez dłuższy czas będzie stał samochód.