Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Wyjątkowe klony japońskie do ogrodu

Pod względem faktury i uroku klony japońskie mają więcej siły przebicia na cal niż jakiekolwiek inne drzewa ozdobne. Koronkowe, klapowane liście, jesienny ogień oraz szeroki wybór kształtów i rozmiarów sprawiają, że te urocze drzewa znajdują się na liście ulubionych drzew każdego ogrodnika. Klasyczny klon japoński (Acer palmatum) jest wystarczająco piękny, aby się w nim zakochać. Jeśli jednak jesteś jednym z tych ogrodników, którzy uwielbiają ekscytujące, niepowtarzalne odmiany, w Centrum Drzewnym czeka na Ciebie wiele propozycji.

Rozpędź się z klonem japońskim Waterfall. Oto inne spojrzenie na to wspaniałe drzewo. Klon japoński Waterfall (Acer palmatum var. dissectum 'Waterfall') robi furorę, gdziekolwiek się go posadzi. Dojrzewa do 10 stóp (3 m.) wysokości i 12 stóp (4 m.) wysokości, ale przez pierwszą dekadę życia w ogrodzie pozostaje znacznie mniejszy. Kaskadowe liście tego płaczącego drzewa są świeżo zielone wiosną i latem, ale jesienią zamieniają się w lawę z brązu, purpury, karmazynu i złota, mieszając się i łącząc w jedną z najbardziej spektakularnych jesiennych ekspozycji w rodzinie klonów.

Klon japoński Purple Ghost oferuje nawiedzające piękno. Jeśli nie chcesz czekać na jesień, aby zaprosić do ogrodu żywe odcienie, być może znalazłeś swój wymarzony klon japoński Purple Ghost (Acer palmatum 'Purple Ghost'). Jest to małe drzewo o dużej sile oddziaływania. Dojrzewając do wysokości zaledwie 3 m, Purple Ghost jest wąskim, wyprostowanym okazem. Ładnie wkomponowuje się w przytulne ogrodowe zakątki, gdzie jego żywe, purpurowe liście stają się punktem centralnym wszystkich spojrzeń. Jej spektakularne, błyszczące liście są naznaczone ciemnymi żyłkami, tworząc "szkielety" Purple Ghost. Ulistnienie jest głównym punktem zainteresowania tego klonu. Młode liście wyrastają z klasycznymi, głęboko klapowanymi "palcami" klonu, ale w bogatym odcieniu purpury. W miarę dojrzewania kolor przesuwa się w stronę czerwieni, a następnie ewoluuje do ognistej żółto-pomarańczowo-kremowej barwy.

Klon japoński Ryusen - rzeka kolorów. Klon japoński Ryusen (Acer palmatum 'Ryusen'), nowość na rynku, to klon ozdobny, na który czekali południowi ogrodnicy. Większość klonów japońskich potrzebuje cienistego stanowiska, ale nie Ryusen. Ten kaskadowy czar jest odporny na słońce i rośnie szczęśliwie w pełnym słońcu aż do 8 strefy. Ryusen ma tak wiele unikalnych cech. Jest to klon zmieniający kształt, którego gałęzie opadają pionowo, aby z gracją opadać nad ścianą lub stromym brzegiem. Jako drzewo płaczące, Ryusen ma około 2 m wysokości, ale można też podpiąć centralne pędy, aby stworzyć okaz, który może osiągnąć nawet 6 m wysokości. Można też dać roślinie głowę i pozwolić jej naturalnie piąć się po ogrodzeniu. To drzewo oferuje niezły pokaz kolorów, zaczynając od chartreuse'owych palców liściowych wiosną. Dojrzewają one do intensywnej zieleni, a następnie eksplodują pomarańczami i żywymi czerwieniami, gdy jesień przechodzi w zimę.

Klon japoński Seiryu - wprost romantyczny. Uwielbiasz kopcowe klony japońskie o koronkowych liściach, ale wolisz łatwe w uprawie, wyprostowane drzewo? Zachwyci Cię jedyne w swoim rodzaju piękno klonu japońskiego Seiryu (Acer palmatum 'Seiryu'). Seiryu oferuje romantyczne, koronkowe liście, które wiosną pojawiają się w bladozielonych, różowych odcieniach. Ich ozdobą są małe, purpurowe kwiaty. Liście są prawdziwie koronkowe, każdy liść jest głęboko wycięty w wąskie klapy, które sięgają do podstawy. Liście dojrzewają do nieco ciemniejszej zieleni, zanim zaczną się jesienne fajerwerki - dramatyczna eksplozja złota, pomarańczu i czerwieni. Seiryu rośnie szybko do wysokości 15 stóp (5 m) i wymaga minimalnego wysiłku ogrodnika, aby się rozwijać.