Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Jak stworzyć piękny ogród w domach opieki?

Powszechnie wiadomo, że ogrodnictwo jest dobre dla hodowców w każdym wieku. W przypadku seniorów zapewnia wiele korzyści, od fizycznych po psychiczne. Ogrodnictwo jest aktywnością społeczną i może pomóc seniorom w domach opieki nawiązać kontakt z innymi mieszkańcami i personelem. Dostarcza również motywacji i zwiększa poczucie wkładu, czyli rzeczy, za którymi wielu emerytów tęskni po tym, jak codzienne życie zawodowe zostało zastąpione wypoczynkiem osoby niepracującej. Zapewnienie bezpiecznych grządek i terenów ogrodniczych zachęca do codziennej aktywności, zapewniając jednocześnie piękne przestrzenie, z których mogą korzystać mieszkańcy, personel i goście. Kluczem jest bezpieczeństwo i łatwy dostęp, tak aby nawet osoby wymagające pomocy w poruszaniu się mogły przyłączyć się i cieszyć się wysiłkiem.

Według National Gardening Survey, prawie 3/4 amerykańskiej populacji bierze udział w pracach ogrodowych, przy czym odsetek starszych ogrodników wynosi 35%. Jest to aktywność, którą osoby w "złotych latach" mogą docenić i która oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Jeśli chodzi o aspekt fizyczny, ogrodnictwo zapewnia mało intensywny, umiarkowanie aerobowy trening. Schylanie się, rozciąganie i podnoszenie to elementy pracy w ogrodzie, w których mogą uczestniczyć osoby cieszące się dobrym zdrowiem i które poprawiają ich ogólne samopoczucie. Aktywność ta podnosi również poziom serotoniny, wzmacnia odporność i łagodzi stres. Pod względem psychicznym, ogrodnictwo angażuje zmysły, zwiększa świadomość poznawczą i obniża ryzyko demencji.

ogródek

Inwestowanie w narzędzia ogrodnicze i systemy opracowane z myślą o starszych ogrodnikach może ułatwić i uprzyjemnić wykonywanie zadań. Idealne są podwyższone grządki, ponieważ przybliżają pracę do zmęczonych oczu i ułatwiają wykonywanie prostych czynności, takich jak pielenie, usuwanie liści i zbieranie warzyw. Narzędzia z ergonomicznie zaprojektowanymi uchwytami i dłuższymi rękojeściami łagodzą bóle artretycznych dłoni i zmęczonych pleców. Upewniając się, że ścieżki w ogrodzie są antypoślizgowe, nawet delikatnie nachylone, wyposażone w poręcze i miejsca do odpoczynku, ogrodnictwo będzie bezpieczne i przyjemne dla seniorów o różnym stopniu sprawności.

Jeśli to możliwe, mieszkańcy powinni być zaangażowani w projektowanie przestrzeni ogrodowej. Każda wspólnota mieszkaniowa jest inna, ale nawet najskromniejsza może zainwestować w podniesione grządki lub ogródki kontenerowe. Oto kilka innych elementów, które warto rozważyć przed rozpoczęciem pracy:

 • Czy produkty będą uprawiane i wykorzystywane w jadalni?
 • Czy ogrodnicy chcą mieć mieszankę roślin kulinarnych i kwitnących?
 • Jaka przestrzeń jest dostępna i jak będzie można się do niej dostać?
 • Czy personel pomocniczy lub wolontariusze są dostępni, aby pomóc w ciężkich lub uciążliwych zadaniach?
 • Czy istnieje już personel zajmujący się architekturą krajobrazu, który pomoże w konserwacji i utrzymaniu takich elementów jak nawadnianie?
 • Jaki jest budżet?

Po sprawdzeniu tak ważnych kwestii, kluczowym krokiem jest faktyczny projekt lub odmiana ogrodu. Czy mieszkańcy chcą mieć ogród dla motyli lub ptaków z wygodnymi miejscami do siedzenia, w których można obserwować, jak przyroda robi swoje? Jeśli jest ogród warzywny, czy żywność może być używana oraz bezpiecznie i łatwo zbierana? Czy uprawa będzie odbywać się tylko na zewnątrz, czy też można wykorzystać kontenery, aby zaangażować mieszkańców, którzy mają trudności z poruszaniem się? Kilka wskazówek dotyczących ogólnych problemów może pomóc w zapewnieniu bezpiecznego, relaksującego zajęcia dla pensjonariuszy domów opieki:

 • Postawić kratki i altanki, aby owoce, warzywa i kwiaty były łatwo dostępne.
 • Unikaj hodowania ogromnych arbuzów lub innych ciężkich przedmiotów, które zabierają miejsce.
 • Często rozrzucaj miejsca do odpoczynku, nie tylko dla przerw, ale także aby cieszyć się widokiem.
 • Używaj łatwych do uchwycenia narzędzi, które są ręczne i bezpieczne.
 • Upewnij się, że każdy ogrodnik ma dobre obuwie, kapelusze przeciwsłoneczne, rękawiczki i okulary przeciwsłoneczne.
 • Poproś mieszkańców, aby uprawiali ogród rano lub wieczorem, kiedy jest chłodniej.
 • Rozważ zapewnienie stacji z wodą dla spragnionych ogrodników.

Dobrze zaplanowany i przemyślany ogród to piękno do oglądania i radość dla uczestników i gości. Połączenie aspektów bezpieczeństwa z użytecznością zapewni, że wszyscy mieszkańcy będą mogli wziąć w nim udział, jeśli tylko zechcą. Aby uzyskać więcej pomocy, należy rozważyć współpracę z lokalnym ogrodem lub Klubem Mistrza Ogrodnika. Ogrody wspólnotowe oraz organizacje obywatelskie i religijne mogą być również wspaniałymi źródłami i partnerami. Dreszczyk emocji związany z uczestnictwem i radość z tworzenia życia i rosnącej świetności nie opuszcza nas wraz z wiekiem i powinien być dostępny aż do emerytury.